Ministerstwo Edukacji proponuje szkołom organizację próbnych testów dla ósmoklasistów. Egzaminy mają się odbyć od 30 marca do 1 kwietnia i są dobrowolne, a uczniowie mogą je rozwiązać przez… internet.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz komisje okręgowe przygotowują testy z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych. Ze stron internetowych tych instytucji uczniowie będą mogli pobrać arkusze. Każda szkoła decyduje indywidualnie, czy przeprowadzi test wśród swoich uczniów.
– Egzamin nie jest obowiązkowy, ale postanowiliśmy wziąć w nim udział. To możliwość sprawdzenia się dla uczniów, a nauczyciele będą mogli ocenić, co jeszcze trzeba poprawić przed tym prawdziwym – mówi Arkadiusz Tomczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Lubinie.
Uczniowie punktualnie o godzinie 9 każdego dnia będą mogli ściągnąć arkusze. Następnie mają 120 minut na rozwiązanie testu z języka polskiego, 100 z matematyki oraz 90 z wybranego języka obcego. Po tym czasie mogą odesłać do nauczycieli zdjęcie czy skan testu.
– To przede wszystkim dla uczniów próba sprawdzenia, dlatego liczymy na ich samodzielność. Otrzymają tylko wynik punktowy oraz drobne sugestie, nad czym jeszcze powinni popracować, jeśli nie zrobią tego indywidualnie, to na pewno taka informacja trafi do każdej z klas. Nauczyciele na podstawie tej wiedzy będą mogli ocenić, jaki materiał wymaga powtórzenia – przekonuje Arkadiusz Tomczuk.
SP nr 7 przygotowała urnę, do której można wrzucić wyniki egzaminów bez potrzeby wchodzenia do szkoły.
– W przedsionku naszej szkoły będzie można również pobrać papierowe wersje egzaminów. Część naszych uczniów nie ma dostępu do internetu i to rozwiązanie przygotowane dla nich – dodaje dyrektor.
To także alternatywa na wypadek przeciążonych serwerów. Warto dodać, że w podobnej formie odbędą się również na początku kwietnia próbne egzaminy maturalne.