Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego. W tym roku więcej w puli

Od jutra złotoryjanie mogą zgłaszać swoje pomysły w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku gra toczy się o wyższą stawkę niż poprzednio, ponieważ w puli środków przeznaczonych do realizacji projektów jest 120 tys. złotych. To o 20 procent więcej niż podczas inauguracyjnej edycji. Jakie jeszcze nowości czekają mieszkańców w tym roku?

Jak już zaznaczyliśmy na wstępie zwiększona pula pieniędzy do rozdysponowania to najważniejsza zmiana tegorocznego budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że więcej pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców będzie miało szansę zostać zrealizowanych. Nie zmienia się natomiast maksymalna kwota na jedno zadanie. Nadal będzie ona wynosić 20 tys. zł. Zgłaszać można praktycznie wszystko. Regulamin dopuszcza zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym (np. montaż latarni ulicznych, remont chodnika, ustawienie ławek, budowa placu zabaw), jak i społecznym (np. impreza integracyjna, konkurs piosenki, turniej sportowy).

Kolejną równie istotną kwestią to wprowadzenie głosowania przez internet. Ma to na celu przede wszystkim poprawę frekwencji wyborczej. Warto bowiem zauważyć, że w pierwszej edycji swój głos oddało zaledwie 3,1 procent uprawnionych mieszkańców. Z pewnością jednym z powodów tak słabego wyniku był fakt, że wielu osobom zwyczajnie nie chciało się fatygować do urny na głosy ustawionej w urzędzie miejskim. Ratusz zareagował na to, zakupując specjalną platformę internetową za 10 tys. zł. Umożliwi ona nie tylko głosowanie, ale i zgłaszanie projektów przez sieć, pomoże też w edukacji o budżecie obywatelskim i jego promocji wśród mieszkańców.

– Osoba, która będzie chciała oddać głos, zaloguje się na platformie przy użyciu PESEL-u. To duże udogodnienie dla mieszkańców, bo aby zagłosować, nie będą musieli nawet wychodzić z domu. Będzie też możliwość oddania głosu w tradycyjny sposób, na terenie urzędu miejskiego. Platforma pomoże w weryfikacji głosów i uniemożliwi podwójne głosowanie – mówi Anna Ardelli, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie budżetu obywatelskiego.

Nowością jest także wprowadzenie procedury odwoławczej. Tylko wnioski, które zostaną pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnoprawnym, mogą zostać poddane pod głosowanie. W przypadku negatywnej oceny i odrzucenia wniosku będzie się można w ciągu trzech dni odwołać, i to bez konieczności pisania uzasadnienia. Odwołanie rozpatrzy burmistrz miasta, który ponownie zweryfikuje wniosek.

Projekty do budżetu obywatelskiego będzie można zgłaszać przez najbliższe trzy tygodnie, od 21 stycznia do 11 lutego. Wniosek musi uzyskać poparcie co najmniej 15 mieszkańców (0,1 proc. populacji miasta), aby można go było w ogóle poddać pod głosowanie. Każdy złotoryjanin, bez względu na wiek, będzie mógł oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie zadanie. Głosowanie zaplanowano na kwiecień.

Wszelkie szczegóły oraz instrukcje dotyczące głosowania i lub zgłaszania projektów dostępne są na specjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Złotoryi, poświęconej tylko kwestiom związanym z budżetem obywatelskim.

HARMONOGRAM ZŁOTORYJSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2019

21 stycznia-11 lutego – zgłaszanie projektów
12 lutego-12 marca – weryfikacja projektów pod względem formalnoprawnym
13 marca-16 marca – odwołanie od negatywnej oceny projektu
26 marca-8 kwietnia – ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie
9 kwietnia-22 kwietnia – głosowanie
27 kwietnia – ogłoszenie wyników głosowania i listy projektów zakwalifikowanych do realizacji

Dodaj komentarz