Najbliższy poniedziałek będzie dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął w środę trzy zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda zgodnie z zapowiedziami ustawę podpisał. 12 listopada będzie też dniem wolnym od handlu. Kto zatem tego dnia będzie pracował?
Na tę decyzję czekali sędziowie, urzędnicy, lekarze, a przede wszystkim handlowcy. Sejm poparł propozycję Senatu i uchwalił zakaz handlu 12 listopada. Wszystkie sklepy i centra handlowe w poniedziałek mają być zamknięte. Pomysł wolnego 12 listopada narodził się zaledwie trzy tygodnie temu.
Jedną z poprawek wniesionych przez Senat było ustanowienie 12 listopada dniem wolnym od handlu. Posłowie przyjęli ją większością głosów. Senatorzy wprowadzili również poprawkę, która mówi o tym, że 12 listopada publiczne szpitale i apteki będą działały jak w dzień roboczy. Pracować będą mogli ci handlowcy, którzy mogą się otwierać w niedziele wolne od handlu, więc między innymi właściciele sklepów, którzy sami staną za ladą. Czynne będą również restauracje, stacje paliw, cukiernie, sklepy z pamiątkami, prasą czy kwiaciarnie. Zakupy będzie można zrobić także m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli w Sejmie propozycję ustawy, chcą w ten sposób dać Polakom więcej możliwości świętowania ważnej rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dodatkowy wolny dzień pozwoli rodakom na godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku – tłumaczył Paweł Zalewski, jeden z pomysłodawców projektu ustawy.
Ustawa najwcześniej może wejść w życie dzisiaj, czyli 8 listopada. Dla niektórych branż może oznaczać to katastrofę. W sądach setki rozpraw i posiedzeń zaplanowanych na ten dzień zostanie przesuniętych o co najmniej kilka tygodni, nie wystartują też postępowania przetargowe w urzędach.
Fot. sejm.gov.pl