Rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie (FOTO)

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, mobilna aplikacja „Moja Komenda” oraz program „Dzielnicowy bliżej nas” to tematy, które zdominowały debatę społeczną „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. W sali konferencyjnej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji pojawili się nie tylko funkcjonariusze miejscowej jednostki policji, ale także mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Gospodarzem debaty był komendant złotoryjskiej policji młodszy inspektor Jacek Bandyk, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski, starosta Ryszard Raszkiewicz, przewodnicząca rady miejskiej Ewa Miara oraz przedstawiciele kilku stowarzyszeń i instytucji złotoryjskich. Nie zabrakło również uczniów I klasy liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym z opiekunem Adamem Bartnickim.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Wystąpienia naczelników oraz kierowników poszczególnych komórek Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa złotoryjan. Funkcjonariusze omówili zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, będącej narzędziem wymiany informacji pomiędzy policją a mieszkańcami. Przeanalizowane zostały zdarzenia zgłoszone w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy od jej uruchomienia.

– Jeśli mieszkańcy zaobserwują coś niepokojącego, stwarzającego niebezpieczeństwo, mogą komunikować się z policją właśnie przez mapę. To innowacyjnie narządzie, które służy głównie do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, w tym naszego powiatu – tłumaczył aspirant sztabowy Zbigniew Popławski.

Mundurowi przedstawili też sposób korzystania z mobilnej aplikacji Moja Komenda, która pozwala na bezpłatny dostęp do bazy teleadresowej jednostek policji w całym kraju.

Najważniejszym punktem spotkania była dyskusja na temat problemów i wniosków zgłaszanych przez mieszkańców. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę głównie na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym ograniczenia prędkości na ul. Grunwaldzkiej, bezpieczeństwa rowerzystów na ul. Legnickiej, parkowania osób nieupoważnionych na tzw. „kopertach” oraz w rejonach składowisk nieczystości stałych, a także niewłaściwe parkowanie na terenie osiedla „4 Pór Roku”.

– Wszystkie problemy oraz wnioski zostały zaprotokołowane i będą służyć policjantom oraz przedstawicielom władz samorządowych i administracji w ustalaniu kierunków dalszej pracy – informuje sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy złotoryjskiej komendy.

Na zakończenie debaty komendant Jacek Bandyk zadał uczniom I klasy o profilu policyjnym zadanie domowe. Każdy z nich ma przesłać do jednostki po jednej zauważonej nieprawidłowości stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa. Następnie zgłoszenia te będą weryfikowane przez miejscowych funkcjonariuszy.

.

Fot. KPP Złotoryja

Dodaj komentarz