Mimo że wciąż trwają odbiory, to miejski monitoring w Lubinie już teraz okazuje się bardzo przydatny. – Praktycznie codziennie zgłasza się do nas policja z prośbą o udostępnienie nagrań. Zdarza się, że w niektóre dni nawet po kilka razy – przyznaje Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.
W ostatnim czasie na ulicach Lubina zamontowano 140 kamer, a to jeszcze nie koniec, bo docelowo ma być ich aż 200. Czeka nas więc jeszcze jeden etap wdrażania monitoringu miejskiego, który w marcu ubiegłego roku zapowiedział prezydent Robert Raczyński, mówiąc, że radykalnie zwiększy on bezpieczeństwo mieszkańców.
– Najważniejsza jest reakcja, czyli możliwość zarejestrowania zdarzenia i szybkiego poniesienia konsekwencji przez sprawcę – mówi prezydent Raczyński.
Mimo że wciąż trwają odbiory miejskiego monitoringu, bo urząd zgłosił poprawki, między innymi kalibrację niektórych kamer, to już od jakiegoś czasu śledzi on, to co się dzieje na lubińskich ulicach.
– Korzystają z niego funkcjonariusze wydziałów: ruchu drogowego, dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego – przyznaje starszy aspirant Sylwia Serafin z lubińskiej policji. – Nagrania są dobrej jakości, co pomaga w postępowaniu wyjaśniającym. Możemy dzięki nim zidentyfikować osobę czy pojazd, szybciej dotrzeć do sprawcy. Policjanci ostatnio korzystają z nich trzy, cztery razy w tygodniu. Zdarza się, że również przy kolizji, gdy jest jakaś kwestia sporna, dzwonią do urzędu z prośbą o zabezpieczenie nagrania – dodaje.
Rzecznik prezydenta Lubina przyznaje, że w sprawie nagrań z monitoringu zgłaszają się też sami mieszkańcy. Ostatnio udało się dzięki kamerom między innymi ustalić kierowcę, który pod magistratem zarysował stojące na parkingu auto i jak gdyby nigdy nic odjechał.
– Mieszkańcy mogą zapoznać się z nagraniem w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 10 i złożyć wniosek o jego zabezpieczenie. Kopie nagrań udostępniane są jednak tylko i wyłącznie policji – wyjaśnia Jacek Mamiński.
System jest bezobsługowy, ale powstały dwie stacje robocze do podglądu nagrań: jedna w budynku Urzędu Miejskiego w Lubinie, druga w Komendzie Powiatowej Policji przy ulicy Traugutta.
– W tej drugiej lokalizacji trwa konfiguracja – dodaje Mamiński.
Obraz ze wszystkich kamer jest rejestrowany i przechowywany.
35 ze 140 kamer służy do identyfikacji tablic rejestracyjnych, zaś pozostałe to kamery obserwacyjne. Dzięki zaawansowanym algorytmom rozpoznawania obrazu, na nagraniach można bez trudu odnaleźć tablice rejestracyjne skradzionego samochodu, twarz zaginionej lub poszukiwanej osoby oraz przedmioty o określonej charakterystyce. Możliwości jest jednak znacznie więcej. System będzie można również zaprogramować między innymi tak, by wysyłał alerty wskazując sytuacje zagrożenia, na przykład bójki czy informował, że monitorowany pomnik jest właśnie uszkadzany. W każdej chwili będzie można go zmodyfikować, w zależności od potrzeb.
Sprzęt śledzi to, co się dzieje w mieście również w nocy.
Już od jakiegoś na portalu Lubin.pl w zakładce Kamery, można znaleźć obraz z kilkunastu kamer miejskich. Po uruchomieniu systemu zaczną się tutaj pojawiać podglądy z kolejnych kamer. Oczywiście obraz jest odpowiednio przetworzony, żeby nie można było rozpoznać szczegółów, jak tablice rejestracyjne czy twarze.
Poniżej lista lokalizacji, gdzie zamontowane zostały kamery:
1. Kilińskiego/MOPS/boisko
2. Skrzyżowanie Wyszyńskiego – Piłsudskiego
3. Skrzyżowanie Leśna – Piłsudskiego
4. Skrzyżowanie KEN – Maczka
5. Skrzyżowanie Chocianowska – Maczka
6. Skrzyżowanie Jana Pawła II – Hutnicza
7. Skrzyżowanie Granitowa – Hutnicza
8. Wrocławska – kościół
9. Skrzyżowanie Sybiraków – Sikorskiego
10. Armii Krajowej – al. Niepodległości
11. Kilińskiego/Mieszka I – al. Niepodległości
12. Skłodowskiej/Kaczyńskiego – al. Niepodległości
13. Armii Krajowej – Kościuszki
14. Kościuszki – Skłodowskiej
15. Kościuszki – Kilińskiego
16. Sokola 69 szczyt budynku
17. Skwer Kajko i Kokosz
18. Szkoła Podstawowa nr 9
19. Karkonoska 1 klub Beatka
20. Kilińskiego 33 – szczy budynku
21. Rynek 4 – szczy budynku
22. Skrzyżowanie Mieszka I/Rynek
23. Marii Skłodowskiej-Curie – rondo przy 1 Maja
24. Skrzyżowanie Leśna – Legnicka
25. Skrzyżowanie Piłsudskiego – Malinowa
26. Kamienna 9 – szczy budynku
27. Kamienna 30 – szczyt budynku
28. Odrodzenia / Kopernika – szczyt budynku
29. Szkoła Podstawowa nr 14
30. Pawia – Kielich
31. Skrzyżowanie Paderewskiego – Małomicka
32. Niepodległości 1 szczyt budynku
33. Wyszyńskiego budynek Spółdzielni Przylesie
34. Grabowa 33 – szczyt budynku
35. Kościuszki 26B – szczyt budynku
36. Baligrodzka – szczy budynku
Dzien dobry ,z pytaniem dlaczego nie działa kamerka01_1 przy MOPS w lubinie.