Ponad 20 tysięcy monet całych i fragmentów, siedem srebrnych sztabek i jedna grudka srebra – to skarb monet średniowiecznych z XII i XIII wieku odkryty w 1987 roku na terenie ogródków działkowych w Głogowie.
W informacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie czytamy: „Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII wieku. Najstarsze zaś pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego”.
O skarbie na działkach przypomina także Głogowski Wehikuł Czasu – Niecodziennik historyczny (820/23.10.2017). Oto fragmenty.
„23 października 1987, 30 lat temu, był piątek, kiedy „…o godzinie 11 w drzwiach pokoju dyrektora muzeum w Głogowie Leszka Lenarczyka pojawił się starszy pan. Nieznajomy rozwinął niewielki pakunek i otworzył Lenarczykowi drogę do skarbu…” – tak barwnie i budując napięcie pisał miejscowy dziennikarz o przypadkowym odkryciu średniowiecznego skarbu monet w ogródkach „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich”.
Archeolodzy zastali znalezisko bardzo zdewastowane, a jak się potem okazało, zostało zgłoszone kilka dni po odkryciu. Wybrano warstwę ziemi i przewieziono na dziedziniec muzeum, by wypłukać blaszki srebra z błota. Zbigniew Wilczewski, historyk z muzeum, pisał w naukowym piśmie Uniwersytetu Łódzkiego, że archeolodzy „oczyścili hałdę i pozyskali 20638 monet, 7 srebrnych grzywien i 1 grudkę srebra oraz drobne ułamki monet”. Według historyka, skarb ważył prawie siedem kilogramów i znajdował się w drewnianym wiadrze, które uległo zniszczeniu, a zachowało się tylko 10 fragmentów klepek. W trakcie badań ustalono m.in. że najstarsze monety pochodzą z Niemiec i datowane są na koniec XI i początek XII wieku. Polskie monety to brakteaty i denar Bolesława Krzywoustego (brakteat to cienka moneta tłoczona jednostronnie). Jak uważa głogowski numizmatyk Krystian Książek, „dla historii Głogowa duże znaczenie miał anonimowy denar z wizerunkiem kościoła i zamku”.
Źródło: MAH, Głogowski Wehikuł Czasu, TZG