Więzienie za brak reakcji

Fot. Pixabay

Weszły w życie nowe przepisy w Kodeksie karnym, zaostrzające kary za przestępstwa wobec dzieci. Wprowadzony został też prawny obowiązek reagowania w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa wobec dziecka. Za obojętność można trafić nawet do więzienia. 

Obowiązek reagowania nałożony jest już nie tylko na instytucje pomocowe, ale także na osoby prywatne. W myśl nowych przepisów osoby, które posiądą wiedzę o popełnieniu wobec dziecka przestępstwa, są obowiązane do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie organów ścigania. Zignorowanie takich sytuacji może się skończyć karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, podkreśla, że to nie wysokość kary jest najważniejsza, ale jej nieuchronność i apeluje: – Powinniśmy wyrobić w sobie gotowość reagowania na krzywdę słabszego. A dziecko w relacji z dorosłym zawsze jest słabsze. Powinniśmy zawsze stanąć po stronie dziecka.

Zaostrzeniu uległy kary za bezprawne zatrzymanie, uprowadzenie, pozbawienie wolności, porzucenie, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także znęcanie się psychiczne i fizyczne. Nowe przepisy wprowadzają następujące zmiany:

  • osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata,
  • osoba, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i skutkiem tego czynu jest śmierć człowieka podlega karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności,
  • osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny podlega karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat,
  • bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15 roku życia podlega karze od 2 do 12 lat więzienia.

Zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe doświadczające przemocy, będące jej świadkami lub znajdujące się w sytuacji kryzysowej, mogą skorzystać z bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego, które zapewniają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. W ośrodkach tych można spotkać się z psychologami, pracownikami socjalnymi i prawnikami, których zadaniem jest pomoc w wyjściu z dramatycznej sytuacji.

Dodaj komentarz