Przyszły rok będzie Rokiem Praw Kobiet. Sejm poparł wniosek klubu parlamentarnego Nowoczesna i podjął uchwałę w tej sprawie. Pomysłodawczynią i inicjatorką uczczenia stulecia nadania praw wyborczych paniom jest legnicka posłanka Elżbieta Stępień. Co ciekawe – wśród osób, które wstrzymały się od głosu lub były przeciwne temu pomysłowi – znalazła się inna legnicka parlamentarzystka – Ewa Szymańska z Prawa i Sprawiedliwości.
28 listopada 2018 roku minie setna rocznica podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, na mocy którego określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa i to bez różnicy płci. Podjęta w tym miesiącu uchwała sejmowa wyraża także uznanie ośmiu pierwszym polskim parlamentarzystkom: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszce Wilczkowiakowej, a także „wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie”.
Poseł Elżbieta Stępień przypomina, że Polki bardzo szybko otrzymały prawa wyborcze, w przeciwieństwie na przykład do Szwajcarek, które głosować mogą dopiero od 1971, a w kantonie – Appenzell Innerrhoden – dopiero od 27 lat!
Inicjatorom uchwały zależy na tym, aby prawa kobiet objęły wszystkie dziedziny życia, bez zbędnego stygmatyzowania. Uważają, że panie wciąż trzeba wspierać, a zwłaszcza na gruncie zawodowym. – Należy zwiększyć ich obecność w zarządach firm i wyrównać płace z zarobkami mężczyzn, gdzie różnice sięgają nawet trzydziestu procent – zauważa Elżbieta Stępień.
Uchwała ta ma przypominać, że kobietom nadal trzeba pomagać w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim, poprzez m.in. wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy, co pozwoliłoby im na lepsze pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Kolejną kwestią jest brak odpowiedniej liczby żłobków i przedszkoli.
Pomysłodawczyni uchwały, mającej obowiązywać przez cały przyszły rok, chciałaby także zwrócić uwagę na problem przemocy w rodzinie, której ofiarą padają przede wszystkim kobiety. I nie chodzi tu wyłącznie o znęcanie fizyczne czy psychiczne, ale także o przemoc natury ekonomicznej.