Dolnoślązaczki zakładają firmy

praca biuro kobieta biznesUczą się prowadzenia biznesu, tworzą plany i strategie, zakładają własne firmy – mieszkające na Dolnym Śląsku kobiety z pomocą Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej rozpoczynają nowy rozdział kariery. Wszystko to w ramach „Akademii Przedsiębiorczości Kobiet”.

Projekt skierowany jest do mieszkanek tych regionów, w których brakuje ofert pracy dla kobiet. W naszym subregionie objął on powiaty: legnicki ziemski, polkowicki i złotoryjski. Do Akademii mogą dołączyć też panie z powiatów: wołowskiego, strzelińskiego, kamiennogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego i wałbrzyskiego ziemskiego.

– Zainteresowanie projektem jest olbrzymie. Co ciekawe, zgłaszają się też panie, które są na emeryturze, a wciąż chcą być aktywne zawodowo, jak również kobiety na urlopach macierzyńskich, chcące dzielić opiekę nad dziećmi z prowadzeniem firmy – mówi Helena Kaniewska, koordynatorka „Akademii Przedsiębiorczości Kobiet”.

Wśród firm, które zakładają uczestniczki projektu, są m.in. sklepy z artykułami ślubnymi, dekoratorskimi, bielizną i usługami brafittingu, pracownie architektoniczne, biura projektowe i aranżacji wnętrz, biura rachunkowe, restauracje, żłobek i salony fryzjerskie.

– Głównym motywem podjęcia własnej działalności ze strony pań jest uniezależnienie się i chęć samorealizacji. Chcą kreować swoją przyszłość zawodową, same dyktować warunki pracy i płacy – podkreśla Beniamin Noga, prezes DAWG, który podkreśla, że wbrew opiniom o panującym obecnie rynku pracownika, wciąż trudno jest znaleźć satysfakcjonujące zajęcie odpowiadające kwalifikacjom, z dobrym wynagrodzeniem. – Spadek bezrobocia nie jest efektem dynamizacji rynku. Wynika on z faktu, że coraz mniej osób na niego wchodzi, coraz mniej traci i zmienia pracę – dodaje.

Do Akademii dołączyły już 54 świeżo upieczone właścicielki firm. Skorzystać z okazji może jeszcze 26 przedsiębiorczych kobiet, które dołączą do programu szkoleniowego, podczas którego poznają m.in. regulacje prawne dla małego biznesu, podstawy księgowości, prawo podatkowe. Nauczą się także zarządzania firmą, sposobów sprzedaży produktów i usług, zasad marketingu i reklamy.

Dodatkowo na inwestycje związane z rozpoczęciem działalności panie otrzymują bezzwrotne dotacje w wysokości do 24 tys. zł, a także trwające od 6 do 12 miesięcy wsparcie pomostowe w wysokości 1 350 zł brutto miesięcznie.

Zgłoszenia do projektu przyjmowane będą jeszcze do końca czerwca.

Dodaj komentarz