Jeśli mieszkasz w małej miejscowości (poniżej 20 tys. mieszkańców), zdałeś tegoroczną maturę za pierwszym podejściem i dostałeś się na I rok studiów dziennych, masz prawo ubiegać się o stypendium. Pomoc wyniesie 5.000 złotych w skali roku.
Ruszyła XII edycja Programu Stypendiów Pomostowych na Dolnym Śląsku na rok akademicki 2014/2015.
– Dotychczas wpłynęło do nas około 35 wniosków – mówi Katarzyna Krowińska z Fundacji Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu. – Warto się pospieszyć, ponieważ nabór potrwa do końca lipca br. Pomoc otrzyma siedmioro najzdolniejszych studentów – dodaje.
Droga do uzyskania stypendium pomostowego ma dwa etapy. Pierwszy to uzyskanie rekomendacji od Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Drugi – to złożenie wniosku on-line na stronie www.stypendia-pomostowe.pl (ogólnopolskiego organizatora programu stypendialnego), do 18 sierpnia 2014 r.
– Szanse mają te osoby, które rozpoczynają studia na polskich uczelniach państwowych mających uprawnienia do nadawania tytułu naukowego magistra, studenci pochodzą z małych miejscowości Dolnego Śląska, a miesięczny dochód na członka ich rodziny nie przekracza 1176 zł – tłumaczy Katarzyna Krowińska.
Organizatorem Programu Stypendiów Pomostowych na terenie całego kraju jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP) z Łodzi. Po raz jedenasty na Dolnym Śląsku partneruje jej – specjalizująca się we wspieraniu uzdolnień – Fundacja Edukacji Międzynarodowej (FEM) z Wrocławia.
W były województwie miejscowości poniżej 20.000 tys. mieszkańców to: Legnickie Pole, Krotoszyce, Kunice, Prochowice, Ruja i Miłkowice w powiecie legnickim, gmina wiejska Lubin, Ścinawa i Rudna w powiecie lubińskim, gmina wiejska Złotoryja, gmina miejsko-wiejska Świerzawa, Zagrodno, Pielgrzymka i Wojcieszów w powiecie złotoryjskim, Męcinka, Paszowice, gmina miejsko-wiejska Bolków, Mściwojów i Wądroże Wielkie w powiecie jaworskim, Przemków, Chocianów, Gaworzyce, Radwanice i Grębocice w powiecie polkowickim oraz Kotla, Żukowice, Jerzmanowa i Pęcław w powiecie głogowskim.
JW./FOT. ARCHIWUM