Dziś we wszystkich kościołach katolickich duchowni święcą wielkanocne pokarmy i właśnie z tym wydarzeniem większości z nas kojarzy się Wielka Sobota. – Święconka nie jest tradycją związaną z liturgią – przypomina ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince.
Wielka Sobota w terminologii kościelnej oznacza czas od rana do wieczora w trakcie dnia poprzedzającego Wielkanoc, gdy księża błogosławią pokarmy na stół wielkanocny i sprawują liturgię godzin. Odbywająca się wieczorem msza św. rezurekcyjna jest już wpisana w Wielką Niedzielę.
– Podobnie, jak w Wielki Piątek, tego dnia nie odprawiamy mszy świętej, nie celebrujemy też wydarzeń związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa. Rozważamy natomiast tajemnicę jego zstąpienia do otchłani, z której wydobył się, przynosząc ludziom nadzieję: „Oto dla was jest otwarte niebo” – opowiada ks. Marek Kluwak.
Wielka Sobota trwa od wczesnych godzin rannych, gdy wierni adorują Najświętszy Sakrament w kaplicy Grobu Pańskiego. Kończy się po zapadnięciu zmroku, gdy odprawiana zostaje msza Wigilii Paschalnej, stanowiąca część obchodów Niedzieli Wielkanocnej.