Nową sieć szkół, dostosowaną do wprowadzonej przez rząd PiS reformy oświaty, zaakceptowali podczas sesji lubińscy radni miejscy. Wygaszone zostaną, a dokładniej rzecz biorąc przekształcone, wszystkie gimnazja, zaś Szkołę Podstawową nr 12 czeka przeprowadzka. Ponadto radni chcą zawrzeć porozumienie z powiatem lubińskim, by zmienić Gimnazjum nr 4 w III Liceum Ogólnokształcące.
– Jest to coś, co musimy zrobić i taki obowiązek nakłada na nas reforma edukacji. Możemy tylko ze swojej strony tak to ułożyć, aby nie powodowało większych perturbacji w oświacie – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.
Uchwała, którą właśnie podjęli radni miejscy, mówi o przekształceniu sześciu samodzielnych szkół podstawowych (numer 5, 8, 9, 10, 12, 14) oraz dwóch zespołów szkół składających się z podstawówki i gimnazjum (Zespół Szkół nr 3 i Zespół Szkół Integracyjnych) w ośmioletnie szkoły podstawowe.
Trzy gimnazja – numer 1, 2 i 5 – staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Do budynku Gimnazjum nr 1 przeniesiona zostanie Szkoła Podstawowa nr 12 i to właśnie w nią zmieni się gimnazjum. Dwójka, jako że jest częścią Zespołu Szkół Sportowych, przekształci się w Szkołę Podstawową nr 7, również wchodzącą w skład tego zespołu. Natomiast dwa roczniki, które pozostaną jeszcze w Gimnazjum nr 5 przeniesione zostaną do Szkoły Podstawowej nr 5, do której włączone zostanie owo gimnazjum.
Ostatnie z lubińskich gimnazjów, numer 4, zmieni się w nowe, III Liceum Ogólnokształcące. Zgodę na to muszą jeszcze wyrazić radni powiatu lubińskiego, bowiem to właśnie ten samorząd jest organem prowadzącym szkolnictwo ponadgimnazjalne (mimo że powiat kilka lat temu przekazał miastu kompetencje związane z zarządzaniem szkołami tego typu znajdującymi się w Lubinie, to nadal jest organem prowadzącym – przyp. red.). Propozycję porozumienia w tej sprawie zaakceptowali dziś radni miejscy.
Warto też wspomnieć, że przy uchwale dotyczącej nowej sieci szkół pojawiły się również placówki, których nie prowadzi miasto. Gimnazjum z Zespołu Szkół Społecznych stanie się Społeczną Szkołą Podstawową. Natomiast Salezjańskie Gimnazjum przekształci się w podstawówkę.
Teraz projekt nowej sieci szkół w Lubinie trafi do kuratora oświaty, a następnie zaakceptowany lub nie wróci do rady miejskiej.
Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, na razie jest za wcześnie, by mówić o nauczycielach i ich pracy.
– To, ilu nauczycieli dokładnie straci pracę, będzie wiadomo 1 kwietnia. Wtedy bowiem zostaną utworzone arkusze pracy szkół. Natomiast już teraz mogę powiedzieć, że nie będą to prawdopodobnie jakieś większe zwolnienia, dlatego że tak naprawdę uczniów zostaje nam tyle samo. To jest tylko zmiana nazw niektórych klas: pewne klasy gimnazjalne stają się klasami podstawówki i tak naprawdę dzieci nam nie ubywa ani nie przybywa – mówi Mamiński.