40 osób, które działały w opozycji antykomunistycznej w latach 1956-1989, otrzymało Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród nich są osoby zaangażowani w działalność opozycyjną w Lubinie, Legnicy i Polkowicach. Cel mieli jeden: odzyskać suwerenność Polski.
Do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zaproszeni zostali m.in. Julian Zawadzki, Zygmunt Szymański, Stanisław Leśniewski, Mieczysław Koza, Marian Stępień i Juliusz Mateńko. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył im wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. W spotkaniu nie mogło zabraknąć wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Odznaczeni nie kryli dumy i satysfakcji. Byli to przede wszystkim działacze związków „Solidarność”, licznych organizacji podziemnych, m.in. także drukarze podziemnej prasy.
Uhonorowanym z naszego regionu zawsze towarzyszy Ireneusz Pasis, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ Solidarność PeBeKa w Lubinie, który zwraca uwagę, że Krzyże pozwalają, choćby po części, zrekompensować tym ludziom ich walkę o wolność. Na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk, dawniej złączeni we wspólnej walce przeciw komunistycznym władzom.
Wśród odznaczonych był także sekretarz stanu w kancelarii premier Beaty Szydło – Adam Lipiński. Krzyż Wolności i Solidarności to wysokie odznaczenie państwowe, nadawane działaczom opozycji wobec komunistycznych władz PRL. Wnioski o przyznanie odznaczenia do prezydenta RP kieruje Instytut Pamięci Narodowej.