Uczniowie gmin powiatu lubińskiego od 1 września będą musieli mieć bilety uprawniające ich do bezpłatnych przejazdów liniami Lubińskich Przewozów Pasażerskich (LPP). Wiadomo już, że za podróże młodych mieszkańców Lubina i gminy wiejskiej Lubin zapłacą samorządy. Nie wiadomo jeszcze, czy w bilety nie będą musiały się zaopatrywać dzieci i młodzież z gmin Ścinawa i Rudna.
Szykując się do uruchomienia komunikacji zbiorowej radni powiatu lubińskiego uchwalili, że przejazdy liniami LPP będą bezpłatne dla wszystkich oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mieszkają na terenie powiatu. Uczniowie muszą bowiem mieć bilety. Radni z Lubina i gminie Lubin podjęli jednak uchwały o wprowadzeniu specjalnych programów, dzięki którym dzieci będą mogły skorzystać ze wsparcia samorządu.
– Wystarczy, że rodzice podpiszą deklarację o objęcie ich dzieci programem wyrównywania szans edukacyjnych, aby uczniowie mogli dalej jeździć za darmo – wyjaśnia Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty, kultury i nadzoru właścicielskiego z Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Dzieci rodziców, którzy nie podpiszą deklaracji, będą musiały za przejazd zapłacić – dodaje.
Na razie podobnej uchwały nie podjęli radni ze Ścinawy, która również zadeklarowała przystąpienie do Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Jeśli radni ze Ścinawy jeszcze w sierpniu zagwarantują zakup uczniowskich biletów z samorządowej kasy, to jedynymi, którzy od 1 września będą musieli zapłacić za przejazd żółtymi autobusami, pozostaną uczniowie z gminy Rudna. W dodatku jedynymi w całym kraju, ponieważ – jak wspomnieliśmy – obowiązek posiadania biletu dotyczy tylko dzieci i młodzieży z powiatu lubińskiego. Jeśli kontroler wypisze mandat uczniom z innego miasta, innej gminy, bądź osobie nie objętej wymogiem, będą oni mogli odwołać od zapłacenia kary.
Na straży nowych przepisów staną kontrolerzy.
– U kierowcy autobusu będzie można nabyć bilet jednorazowy, a u przewoźnika (PKS Lubin – przyp. red.) okresowy. Powiat nie będzie organizował kontroli, bo to również będzie zadaniem przewoźnika. My wyznaczymy jedynie zakres kontroli – mówi Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury i transportu Starostwa Powiatowego w Lubinie.
Rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum muszą do 7 września złożyć specjalny wniosek w szkołach, aby ich dzieci otrzymały bilet miesięczny umożliwiający darmowy przejazd komunikacją powiatową. Jeśli tego nie dopilnują, będą musieli się liczyć z ewentualnym mandatów za jazdę swojej pociechy na gapę.
Taka konstrukcja nie została wprowadzona przypadkowo. Pozwala ona gminom z powiatu lubińskiego na niższe koszty obsługi komunikacji, ponieważ – w myśl obowiązujących przepisów – za przejazdy dzieci objętych programami wyrównywania szans edukacyjnych PKS-owi zapłaci Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.