Jak zachęcić głogowian do aktywności? Jak narzekanie zamienić na działanie i żeby się chciało tak, jak się nie chce – nad tym zastanawiali się działacze społeczni podczas debaty. Głogów jest jednym z pięćdziesięciu miast, w których organizowana jest ogólnopolska akcja. Efekty debaty zostaną przedstawione na ogólnopolskim Kongresie Obywatelskim.
BLOG czyli Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego to idealne miejsce, aby rozmawiać o lokalnej aktywności. Dziś odbyła się tam debata społeczna pod nazwą „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. Podobne spotkania odbędą się tylko w 50 miastach w całej Polsce.
– To jest prestiż, ale też duże wyzwanie, żeby taką debatę w tym miejscu przeprowadzić – mówi Izabela Owczarek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie.
W debacie wzięli udział głogowscy społecznicy, którzy rozmawiali o tym co zrobić, aby zaangażować mieszkańców miasta do działania.
– Debata ma być przede wszystkim rozmową o tym jak zachęcić ludzi, żeby chciało im się chcieć i jak narzekanie zamienić na działanie – dodaje Izabela Owczarek.
Uczestnicy spotkania będą musieli wyłonić trzy najważniejsze motywatory, które napędzają do działania.
– Te trzy motywatory będą przedstawione później przez dyrekcję biblioteki na Kongresie Obywatelskim. Z całej Polski każda biblioteka przedstawi po trzy motywatory. To będzie wskazówka dla organizatora jak można wpływać na rozwój Polski lokalnej – wyjaśnia Dagmara Batuk, moderator spotkania.
Głogowscy działacze uważają, że mieszkańcy miasta są chętni do działania, ale trzeba włożyć dużo pracy, aby ich zachęcić
– Ludzie chcą coś robić, ale nie zawsze znajduje się ktoś kto ich do tego zachęci i to jest największy mankament Głogowa – mówi Krzysztof Dziadosz, lokalny działacz.
– Mamy problem z istnieniem społeczeństwa obywatelskiego, które jest bardzo karłowate, więc jest jeszcze bardzo dużo pracy do wykonania – dodaje Michał Górawski ze stowarzyszenia FOSA.
Patronat nad akcją objął prezydent Andrzej Duda.
Zobacz także na