Grosz kolegiacki to moneta okolicznościowa wydana z okazji jubileuszu głogowskiej kolegiaty. Dochód ze sprzedaży numizmatów zostanie przeznaczony na stworzenie kopii cennego obrazu, skradzionego ze świątyni w czasie wojny.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie jest najstarszą śląską świątynią, powołaną w towarzystwie kapituły kanoników, czyli dawnego zgromadzenia duchownych. W tym roku obchodzi równo 900 lat.
Z tej okazji powstało 900 monet o średnicy 28 mm. Na ich awersach, zaprojektowanych przez Kingę Domańską, znajduje się współczesny obraz świątyni, otoczony napisem: „Głogów – Kapituła Kolegiacka 1120-2020”. Rewers zawiera oznaczenie nominału – jeden grosz – i napis: „Grosz Kolegiacki bity z Polskiej Miedzi”.
– Moneta, znajdująca się w ochronnym kapslu i wpięta w okolicznościową książeczkę, jest cegiełką na pozyskanie wiernej rekonstrukcji obrazu Lucasa Cranacha „Madonna z Dzieciątkiem” z 1518 roku, wywiezionego z głogowskiej kolegiaty pod koniec II wojny światowej i do dziś znajdującego się na terytorium Federacji Rosyjskiej – wyjaśnia Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, jeden z pomysłodawców wybicia pamiątkowej monety.
Monety będą sprzedawane po niedzielnych mszach w kolegiacie. Osoby zainteresowane nabyciem tej pamiątki mogą też kontaktować się z Towarzystwem.
Oprócz miedzianego grosza jubileusz kolegiaty był okazją także do wydania kalendarza prezentującego historię świątyni.