53-letni Turek stanie przed sądem

Wracamy do sprawy zatrzymania jednego z głównych organizatorów legalizowania pobytu cudzoziemcom w Polsce. W wyniku śledztwa legnickiej prokuratury 53-letni Turek został zatrzymany jako podejrzany o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, która działała na terenie Dolnego Śląska. Mężczyzna niebawem stanie przed sądem.

Obywatel Turcji był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. W finale śledztwa funkcjonariuszy Straży Granicznej w Legnicy, prowadzonego pod nadzorem miejscowej prokuratury, został zatrzymany. Zarzuca mu się działalność w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem pobytu cudzoziemców w naszym kraju. O sprawie pisaliśmy na naszym portalu w sierpniu br.

– Cudzoziemiec przyznał się do winy i stanie przed polskim sądem pod zarzutem składania w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu fałszywych oświadczeń podczas procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP. Za to przestępstwo grozi kara pięciu lat pozbawienia wolności – informuje Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Grupa, w której działał 53-latek legalizowała pobyt cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Turcji, Palestyny, Albanii i Egiptu. Proceder polegał na organizowaniu fikcyjnych małżeństw z Polkami, a także preparowaniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem lub pełnieniem funkcji zarządczych w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego i ubieganiu się na tej podstawie o karty pobytu dla cudzoziemców. Wobec siedmiu cudzoziemców biorących udział w tym procederze skierowano już akty oskarżenia do sądu.

Dodaj komentarz