500 zł mandatu za nieodśnieżone auto

Zimowe opady śniegu to radość dla dzieci, ale i uciążliwość dla kierowców. Legniccy stróże prawa przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów – zarówno dla lepszej widoczności, jak i bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu.

– Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że zimą na przygotowanie do jazdy należy przeznaczyć więcej czasu. Niejednokrotnie pojazdy pokryte są sporą warstwą zmrożonego śniegu i lodu. Policjanci przypominają, że właśnie na kierujących ciąży obowiązek ich dokładnego odśnieżania. Zapewni to nie tylko dostateczne pole widzenia kierowcy, ale i prawidłowe działanie oświetlenia pojazdu oraz czytelność tablic rejestracyjnych – przypomina Jagoda Ekiert, rzecznik prasowy KMP w Legnicy.

Zgodnie z przepisami, nasze auto musi być utrzymane tak, byśmy jadąc nim nie zagrażali bezpieczeństwu pozostałych kierowców na drodze. Bezpieczni muszą być też nasi pasażerowie. Za zlekceważenie przepisu grozi mandat – nawet 500 zł.

Jagoda Ekiert

– Wszyscy kierowcy, a w szczególności ci poruszający się samochodami ciężarowymi, powinni także zwrócić szczególną uwagę na to, aby usunąć z dachu pojazdu lub przyczepy lód, który spadając może spowodować uszkodzenie innego samochodu, a nawet doprowadzić do poważnego wypadku – dodaje mł. asp. Ekiert.

Funkcjonariusze apelują również o ostrożność w trakcie jazdy. Zimą warunki drogowe są gorsze, śnieg i błoto wydłużają drogę hamowania, znacznie łatwiej więc stracić kontrolę nad kierownicą. – Dlatego przypominamy, aby dostosować prędkość do panujących warunków drogowych! – uczula legnicka policjantka.

Dodaj komentarz