ZNP zawiesza strajk. Nie wszyscy maturzyści zostali sklasyfikowani

Trwający od blisko trzech tygodni strajk w oświacie od soboty zostanie zawieszony. Tak zdecydował dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego. Tymczasem w Lubinie już prawie wszystkim szkołom średnim udało się podjąć uchwały klasyfikacyjne, dzięki którym uczniowie będą mogły przystąpić do matur.

– Od soboty od godz. 6 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Dzisiaj ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością – ogłosił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz.

Szef ZNP dodał, że zawieszenie ma na celu „zapewnienie uczniom warunków do zakończenia nauki”. – Prawda jest taka, że strajk mógłby trwać, bo wszyscy nauczyciele są do tego gotowi, mógł być także prowadzony w czasie matur. Nie zdołalibyście państwo rozwiązać tego problemu, nie bylibyście bowiem w stanie zastąpić nas, nauczycieli, w trakcie tego egzaminu. Zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na stres. Nie wzięlibyście za nich odpowiedzialności, dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice – tłumaczył Broniarz.

Zawieszenie strajku oznacza, że od poniedziałku 29 kwietnia w szkołach i przedszkolach zajęcia będą się odbywać normalnie. Każdy nauczyciel powinien przystąpić do pracy.

Przypomnijmy, że jeszcze do wczoraj tylko jednej ze szkół średnich w Lubinie, uczestniczących w ogólnopolskim proteście nauczycieli, udało się przeprowadzić radę pedagogiczną, na której podjęto uchwałę dot. klasyfikacji maturzystów. W pozostałych czterech placówkach zabrakło wymaganego prawem kworum (co najmniej połowa nauczycieli plus jeden). Warto zaznaczyć, że problem nie dotyczył Liceum Ogólnokształcącego nr 3, gdyż w tej szkole nie ma jeszcze roczników maturalnych. Dziś sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

– Tym razem udało się uzyskać wymagane kworum i przeprowadzić radę, na której podjęliśmy uchwałę o sklasyfikowaniu maturzystów. Na jutro mamy zaplanowane zakończenie roku szkolnego – mówi Tomasz Radziej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Lubinie.

Podobne uchwały podjęto także w Liceum Ogólnokształcącym nr 1, Zespole Szkół nr 1 oraz w Zespole Szkół Sportowych. Jedyną placówką w naszym mieście, w której maturzyści nadal nie zostali sklasyfikowani, jest Zespół Szkół nr 2. Powodem jest oczywiście brak kworum. – Kolejną radę mamy w poniedziałek 29 kwietnia. W razie braku kworum uchwałę podejmę sam. Zakończenie roku planujemy na wtorek 30 kwietnia – mówi dyrektor szkoły Bogdan Dudek.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..