Złotoryjskie i jaworskie gminy dołączyły do ZITAJ

Przedstawiciele pięciu dolnośląskich gmin podpisali deklarację współpracy z ZITAJ, czyli Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi Aglomeracji Jeleniogórskiej. Wśród nich są również dwa samorządy z powiatu złotoryjskiego i jeden z powiatu jaworskiego. 

Zasięg terytorialny instrumentu ZITAJ został rozszerzony, dzięki podpisaniu deklaracji przez 5 nowych członków: gminę Bolków, gminę i miasto Leśna, gminę i miasto Lwówek Śląski, gminę Zagrodno oraz gminę Złotoryja. Podpisanie deklaracji jest istotnym krokiem w ramach przygotowań samorządów subregionu jeleniogórskiego do przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej 2021-2027.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to funkcjonujący od 5 lat instrument rozwoju terytorialnego spółfinansowany ze środków Funduszy Europejskich. Realizacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce ma na celu:

  • promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych,
  • zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie,
  • zwiększanie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.

Samorządy wchodzące w skład Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej złożyły deklarację dalszej współpracy, na lata 2021 – 2027. Oznacza to, że ZIT AJ będzie rozdzielał środki Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na zadania ważne dla gmin. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile tych środków otrzyma i na jakie zadania. W nowej perspektywie ma zostać obniżony procentowy poziom dofinansowania co oznacza, że gminy na wszelkie projekty będą musiały zapewnić większy wkład własny.

W skład ZITAJ wchodzą obecnie 23 gminy, w tym wszystkie gminy z powiatu złotoryjskiego, czyli Wojcieszów, Pielgrzymka, Zagrodno, Świerzawa, gmina wiejska Złotoryja i gmina miejska Złotoryja. Pozostałe samorządy należące do ZITAJ to: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba, Wojcieszów, Gryfów Śląski, Lubomierz, Mirsk, Wleń, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica, Jelenia Góra, Bolków, Leśna, Lwówek Śląski.

Dodaj komentarz