ZŁOTORYJA/KRAJ. Złote pióro

Szczygiel Fot Krzysztof Dubiel Instytut Książki 1Mariusz Szczygieł: rodowity złotoryjanin i absolwent Liceum Ekonomicznego w Legnicy, został Dziennikarzem Roku 2013. Wygrał w dorocznym plebiscycie organizowanym przez branżowy miesięcznik „Press”. Nagroda jest o tyle cenna, że tytuł przyznali mu koledzy po fachu. Laureaci poprzednich edycji to m.in. Monika Olejnik, Kamil Durczok i Tomasz Lis.

Dziennikarz został doceniony za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca otrzymał także czek równowartości 10 tys. euro i statuetkę stalówki. Nominacje do konkursu zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

W ubiegłym roku Mariusz Szczygieł opisał historię nauczycielki skazanej za śmiertelne skatowanie sześcioletniego pasierba. Kobieta po odbyciu i zatarciu kary została zatrudniona jako doradca w… ministerstwie edukacji. Materiał jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów wstrząsnął Polską.

Publikacja ukazała się na łamach „Gazety Wyborczej”, a ściślej jej czwartkowego magazynu „Duży Format”. Mariusz Szczygieł etatowo odpowiadał za redagowanie tygodnika. Od niemal dwóch lat publikuje jako wolny strzelec, ponieważ zdecydował się na „urlop twórczy” od pracy w „Gazecie Wyborczej”. Mariusz Szczygieł znany jest także jako autor wielu książek i miłośnik Czech.

(JOM), Fot. Krzysztof Dubiel/Instytut Książki

Dodaj komentarz