Złotoryja też mierzy zapylenie powietrza

Fot. UM Złotoryja
Fot. UM Złotoryja

Na złotoryjskim ratuszu, przy pl. Orląt Lwowskich, pojawiła się stacja do mierzenia jakości powietrza. Teraz o ilości pyłu zawieszonego nad miastem można dowiadywać się na bieżąco w internecie.

Na internetowej stronie Urzędu Miejskiego w Złotoryi można już śledzić wyniki pomiarów w formie graficznej. Na dwóch dostępnych tam wykresach (dobowym i obejmującym kilka ostatnich dni) zobaczymy wartości uśrednione, aktualny indeks jakości powietrza (w skali: bardzo dobry – zły), odświeżany co 10 minut.

– Stacja mierzy ilość pyłu zawieszonego w powietrzu. To mieszanina bardzo małych cząstek, które mogą przenikać do płuc, powodując zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego. Pyły zawieszone są emitowane z takich źródeł, jak pożary, place budów, ruch drogowy czy procesy spalania paliw: węgla, drewna i biomasy. Stacja zamontowana w Złotoryi mierzy dwie istotne frakcje pyłu: PM10 oraz PM2,5 – tłumaczy Piotr Maas, rzecznik prasowy złotoryjskiego Ratusza. – Zakupione urządzenie jest mobilne. Do funkcjonowania potrzebuje jedynie zasilania w energię elektryczną oraz bezprzewodowego internetu. Może być uruchamiane w innych częściach miasta, by przeprowadzić tam pomiar jakości powietrza – uzupełnia.

Śledzić wyniki pomiarów złotoryjskiej stacji można na stronie www.zlotoryja.pl w zakładce Miasto Złotoryja/Ochrona Środowiska/Pomiar Jakości powietrza lub bezpośrednio pod adresem http://powietrze.zlotoryja.pl.

Dodaj komentarz

*

code