ZŁOTORYJA. Szturm w centrum miasta (FOTO)

NAPOLEONPonad dwustu pasjonatów epoki napoleońskiej z Polski, Niemiec, Francji, Belgii i Litwy wzięło udział w inscenizacji szturmu wojsk napoleońskich i walk ulicznych, zorganizowanej w sobotnie popołudnie, 20 sierpnia, na złotoryjskiej starówce. Rekonstrukcja jest wspomnieniem wygranej przez Napoleona bitwy o Złotoryję, która rozegrała się 23 sierpnia 1813 r.

– Bitwa o Złotoryję była jedną z bardziej spektakularnych batalii w kampanii napoleońskiej z 1813 roku, w dodatku brali w niej udział Polacy, walczący w Legionie Irlandzkim – zapowiadał imprezę burmistrz miasta Robert Pawłowski.

Rekonstruktorzy przemaszerowali na potyczkę w Rynku w dwóch kolumnach: pruskiej (obrońcy) i francuskiej (szturmujący). Towarzyszyli im artylerzyści z armatami, werbliści i markietanki. Było realistycznie i bardzo głośno, o czym świadczyły wyjące alarmy samochodowe, ale wydaje się, że szyby w oknach wytrzymały szturm.

W końcowej fazie inscenizacji – na polu bitwy – pojawili się Napoleon Bonaparte i książę Józef Poniatowski, także walczący w szeregach armii napoleońskiej. 

– Bardzo mi się podobało – powiedziała nam pani Ewa z Lubina. – Dzieci też są zachwycone, ale momentami musiały zatykać uszy. Za rok też przyjedziemy. 

UR/FOT. UR

Dodaj komentarz