Złodzieje rowerów nie próżnują. Jak nie dać się okraść?

Letnia aura sprawia, że na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Z tej okazji korzystają również złodzieje jednośladów, dla których większego znaczenia nie ma to, czy rower jest dziecięcy czy dla dorosłych, czy jest wart kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Do policji, nie tylko lubińskiej, wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Funkcjonariusze radzą, jak się przed tym ustrzec. 

Najczęściej giną rowery pozostawione bez nadzoru na klatkach schodowych, w pobliżu galerii, czy sklepach osiedlowych, a także z piwnic i wózkowni, a nawet z balkonów.  Kradzieże najczęściej dotyczą  rowerów pozostawionych bez zapięcia lub przypiętych linką słabej jakości, która dla złodzieja nie jest żadną przeszkodą.

–  Niestety ogromna większość rowerów nie wraca już do właścicieli. Dlatego tak ważne, by nie dać złodziejowi szansy do zarobku. To złodzieje szukają okazji. Kradną w minutę i odjeżdżają. Podstawowa zasada to nie zostawiać roweru bez zapięcia nawet wtedy, gdy na chwilę wchodzimy do sklepu czy do swojego mieszkania –  radzie aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Druga sprawa to sposób zapięcia roweru. Dobrze, by dwa jego elementy, czyli np. koło i rama zostały przypięte solidnym zapięciem. Samo siodełko lub koło zawsze można odkręcić.

–  Kolejną, bardzo ważną zasadą zabezpieczającą nas przed kradzieżą jest zamykanie drzwi wejściowych do klatek schodowych czy do piwnic. Wychodząc sprawdźmy czy są zamknięte. To kolejna przeszkoda dla złodzieja. Nie wpuszczajmy do klatek schodowych obcych ludzi, a jeśli wyda nam się coś czy ktoś podejrzane dzwońmy na nr alarmowy 112 –  dodaje rzeczniczka.

Kiedy w nocy usłyszymy hałas na klatce schodowej czy w piwnicy, również warto zawiadomić policję. Dzięki informacjom od mieszkańców Lubina, policjanci bardzo często zatrzymują sprawców kradzieży na gorącym uczynku, a skradzione mienie wraca do właściciela.

– Przypominamy, że kupując przedmiot pochodzący z kradzieży również popełniamy, choćby nieumyślnie, przestępstwo paserstwa. Pamiętajmy, że to złodziej szuka okazji. Zabezpieczmy się przed kradzieżą – przypomina policjantka.

Dodaj komentarz

*

code