Opublikowany: śr, Lip 1st, 2020

Zielona energia popłynie w regionie

Energia pozyskiwana z natury, która obniży ceny prądu i zapewni bezpieczeństwo energetyczne, to już nie odległe plany, a rzeczywistość. Przedstawiciele Gminy i Powiatu Polkowickiego oraz Uniwersytetu Jana Wyżykowskiego, a także Gmin: Przemków, Radwanice, Gaworzyce i Grębocice, podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klaster energetyczny to porozumienie przynajmniej pięciu gmin z terenu jednego powiatu. To możliwość współdziałania, wymiana wiedzy oraz współtworzenie alternatywnych form pozyskiwania energii z natury. Przykładem na to, że warto korzystać z alternatywnych źródeł energii, jest Powiat Zgorzelecki, gdzie klaster energetyczny funkcjonuje już od trzech lat.

Inicjatorem porozumienia na rzecz utworzenia Klastra Energii Zagłębia Miedziowego jest Gmina Polkowice. Podpisane porozumienie otwiera nowy rozdział w pozyskiwaniu energii w regionie.

– To historyczny moment dla Zagłębia Miedziowego, ponieważ klaster będzie działał nie tylko na rzecz samorządów i mieszkańców Powiatu Polkowickiego oraz wszystkich gmin, które dołączą do tego klastra, ale też na rzecz przedsiębiorców. To bardzo ważne, ponieważ w regionie mamy zarówno KGHM jak i firmy znajdujące się w strefie. Gro kosztów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw ale i gospodarstw domowych, to właśnie opłata za prąd i będziemy dążyli do tego, aby była jak najniższa – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Klaster Energetyczny na razie będzie funkcjonował na terenie Powiatu Polkowickiego, jednak inicjatorzy przedsięwzięcia, nie wykluczają współpracy z kolejnymi gminami.

SIL

Więcej szczegółów w materiale wideo:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..