ZG RUDNA. Wodą lodową – w gorączkę pod ziemią

SZYB_RXI_KLIMATrwa ruch próbny urządzeń technologicznych w Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej przy szybie R-XI koło Grodowca, gmina Grębocice. Inwestycja związana jest z udostępnianiem i eksploatacją złóż rudy miedzi na głębokościach poniżej 1200 m, gdzie temperatury sięgają powyżej 35°C. Chodzi o Program „Głogów Głęboki”. Dziś rusza drugi etap dostarczania chłodu pod ziemię. 

– Już przy obecnych głębokościach wydobycia rudy, zdarzają się miejsca, gdzie wysoka temperatura uniemożliwia pracę załogi – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM. – Schładzanie powietrza na stanowiskach pracy w wyrobiskach górniczych powoduje spadek temperatury poniżej 28°C, co znacząco poprawia warunki prowadzenia robót górniczych.

 Budowa Powierzchniowej Stacji Klimatyzacyjnej przy szybie R-XI ruszyła w maju zeszłego roku. W tym samym czasie rozpoczęto budowę infrastruktury technicznej na powierzchni i w wyrobiskach zapewniających przesyłanie wyprodukowanego chłodu (w postaci wody lodowej) do górniczych stanowisk w ZG „Rudna”.

– Wszystkie obiekty potrzebne do produkcji i przesyłu wody lodowej są realizowane w sposób zapewniający ich stopniowe uruchamianie i prowadzenie ruchu próbnego w zakresie mocy od 4 MW, następnie 10 MW aż do 25 MW w pierwszym półroczu 2016 roku – dodaje Dariusz Wyborski.

Stacja klimatyzacyjna jest najważniejszym elementem infrastruktury technicznej. Do produkcji chłodu wykorzystywana będzie energia elektryczna produkowana przez generatory napędzane silnikami gazowymi, a także energia cieplna pochodząca z chłodzenia silników gazowych i odzysku ciepła ze spalin.

– Ruch próbny w stacji prowadzony jest stopniowo ze względu na konieczność udziału specjalistycznych serwisów dostawców urządzeń oraz na rozpoczęcie dostaw gazu do silników gazowych od września tego roku – wyjaśnia rzecznik miedziowej spółki.

Ilości dostarczanego chłodu do wyrobisk ZG „Rudna” podzielono na etapy: od 10 lipca – 200 m3/h, od 19 lipca – 400 m3/h, od 15 października – 600 m3/h i od 15 czerwca 2016 r. – 1000 m3/h.

UR

Dodaj komentarz