Ze zdjęć lubinian powstanie niezwykły obraz

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Lubinie powstanie niezwykła mozaika – obraz orła nawiązujący do godła państwowego, złożony ze zdjęć lubinian. Częścią tego dzieła może stać się każdy, wystarczy przyjść 11 listopada na rynek lub do hali, stanąć przy specjalnie na tę okazję przygotowanej ściance i dać się sfotografować.

Już w niedzielę, 11 listopada, cała Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Również w Lubinie tego dnia będzie się sporo działo.

Uroczystości wyjątkowo rozpoczną się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego o godzinie 11.15. O godz. 11.30 odbędzie się msza w intencji ojczyzny, która jak zwykle odprawiona zostanie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Później odbędzie się przemarsz – tym razem jednak nie pod pomnik Piłsudskiego, ale na rynek.

– Zachęcamy mieszkańców, by przyszli prosto na rynek, by obejrzeć wojskową paradę – mówi Marcelina Falkiewicz z Urzędu Miejskiego w Lubinie.

W ubiegłych latach mieszkańcy nie mieli okazji, by obserwować paradę, ponieważ szli za żołnierzami i orkiestrą. Tym razem ma być inaczej.

Na lubińskim rynku wszyscy między innymi zaśpiewają wspólnie polski hymn, przyłączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” – choć nie w samo południe, a nieco później.

Na rynku rozpocznie się też inna – tym razem już tylko lubińska – inicjatywa. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, postawiona zostanie tu ścianka z orłem nawiązującym do polskiego godła, dobrze znanym lubinianom, który pojawia się między innymi przy każdej rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Będzie ona stanowić tło dla zdjęć mieszkańców Lubina. Później, o godzinie 16.30, ta sama ścianka zostanie umieszczona w hali widowiskowo-sportowej.

– Fotografie wykonywane będą bezpłatnie każdemu, kto wyrazi taką chęć. Później z tych zdjęć utworzony zostanie orzeł. Gotową mozaikę będzie można podziwiać po jakimś czasie w rynku. Zostanie też umieszczona w internecie, tak aby każdy, kto wziął udział w naszej akcji, mógł się odnaleźć na zdjęciu – wyjaśnia Falkiewicz, zachęcając jednocześnie wszystkich mieszkańców, by przyłączyli się do akcji.

Oczywiście jak zwykle 11 listopada w Lubinie nie zabraknie pikniku wojskowego i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Piknik rozpocznie się pod halą widowiskowo-sportową o godzinie 14, a śpiewanie w samej hali zaplanowano na godzinę 16.30.

źródło: Lubin.pl

Dodaj komentarz

*

code