Zdalna szkoła+ zdaje egzamin

367 mln zł przeznaczył rząd na dofinansowanie zakupu laptopów, tabletów, oprogramowania i mobilnego internetu dla uczniów i nauczycieli.  W ramach programu „Zdalna szkoła” 187 mln trafiło już do gmin i powiatów w całej Polsce. Kwoty dofinansowania wynosiły od 35 do 100 tys. zł.

Do ponad połowy szkół w Polsce trafiło już 125 tys. tabletów lub ponad 50 tys. laptopów. Samorządowcy otrzymali środki na zakup sprzętu w ramach prostej i szybkiej procedury. 98 proc. samorządów złożyło wnioski o dofinansowanie, wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

– W ramach programu Zdalna szkoła podpisano już z samorządami ponad 2 tys. umów – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wsparciem objęto ponad 12,8 tys. szkół oraz 31 tys. nauczycieli i 205 tys. uczniów – wyjaśnił minister podczas majowej konferencji.

Od 15 maja ruszył nabór kolejnych wniosków w ramach programu „Zdalna szkoła+” – do wydania będzie kolejne 180 mln zł. Środki trafią do gmin w całej Polsce. Kwoty dofinansowania wyniosą od 35 do 165 tys. zł. To równowartość 120 tys. tabletów lub 51 tys. laptopów.

– Zależy nam, aby gminy w pierwszej kolejności przekazywały sprzęt dla rodzin wielodzietnych oraz  uczniów niepełnosprawnych. Samorządowcy otrzymają środki w ramach prostej i szybkiej procedury. Złożenie wniosku o dofinansowanie będzie gwarancją wypłaty. Z zakupem sprzętu nie będzie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. Będziemy finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r. – informuje ministerstwo.

Wnioski należy składać do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi – będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

– Nie będziemy gminom nic narzucać, w tym parametrów sprzętu. Za uzyskane środki będą mogły kupić nie tylko sprzęt, ale też oprogramowanie i ubezpieczenie, a w razie potrzeby – także mobilny dostęp do internetu lub np. akcesoria – czytamy na stronie KPRM.

Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

źródło: KPRM, fot:Krystian Maj/KPRM

Dodaj komentarz

*

code