Zbrodnia Lubińska: Sąd oddalił wniosek o zadośćuczynienie (WIDEO)

Dziś w Sądzie Okręgowym w Legnicy zapadł wyrok w sprawie o zadośćuczynienie dla matki Mieczysława Poźniaka – jednej z ofiar Zbrodni Lubińskiej. W uzasadnieniu sędzia Marek Regulski zaznaczył, że zmarły w wieku 26 lat lubinianin nie był represjonowany za walkę z ustrojem. Wyrok nie jest prawomocny.

Ponad 12,5 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia domagała się Bronisława Poźniak – matka Mieczysława Poźniaka, który zginął 31 sierpnia 1982 r. od kul milicjantów podczas demonstracji w Lubinie. Pełnomocnik kobiety uzasadnił roszczenie zapisami tzw. ustawy lutowej.

Posiłkując się dokumentami Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu sąd ustalił, że Mieczysław Poźniak nie prowadził działalności na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Ocena ta nie uległa zmianie po przesłuchaniu świadków – matki oraz sióstr zamordowanego przez milicjantów lubinianina.

Rozczarowania wyrokiem nie kryły obecne na sali siostry Mieczysława Poźniaka. “Wyrok jest niesprawiedliwy” – powiedziały tuż po zakończeniu rozprawy.

Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:

Siostry Mieczysława Poźniaka zapowiedziały, że ich matka nie przyjmie do wiadomości wyroku i z pewnością złoży apelację. Jej syn jest jedną z trzech ofiar Zbrodni Lubińskiej. Zginął w wieku 26 lat.

Dodaj komentarz

*

code