Opublikowany: nie, Mar 29th, 2020

Zanim pójdziesz do apteki, sprawdź w internecie

Apteki w ostatnim czasie przeżywają prawdziwe oblężenie. Przed większością ustawiają się długie kolejki. Farmaceuci apelują, by przychodzić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. By nie chodzić od jednego punktu do drugiego w poszukiwaniu leku, którego potrzebujemy, możemy skorzystać z wyszukiwarki, w której sprawdzimy, gdzie jest dostępny. Ponadto możemy go również zarezerwować.

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce wprowadzono stan epidemii. Zalecono również ograniczenie przemieszczania się. Zamknięto placówki oświatowe i kulturalne, galerie handlowe, restauracje, odwołano także imprezy masowe. Są jednak miejsca, które muszą działać – banki, sklepy spożywcze, drogerie oraz apteki. Te ostatnie obecnie przeżywają prawdziwe oblężenie.

Farmaceuci na każdym kroku apelują, by do  aptek przychodzić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Już teraz w aptekach zjawia się zbyt wielu pacjentów, narażających inne osoby oraz personel apteki. Najbardziej zagrożeni są seniorzy, u których rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby COVID-19 jest szczególnie wysokie.

Jednak są sytuacje, gdy wyjście do apteki jest koniecznością. By zminimalizować ryzyko i uniknąć chodzenia od jednej do drugiej placówki, można skorzystać z internetowej wyszukiwarki KtoMaLek.pl stworzonej w ramach platformy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Można w niej sprawdzić, która apteka ma dany lek i zarezerwować go bez potrzeby wychodzenia z domu.

Z serwisem współpracuje około 9000 aptek z całej Polski, ale liczba ta stale wzrasta.

Wystarczy podać lub udostępnić swoją lokalizację oraz wpisać nazwę leku, by system wygenerował listę pobliskich aptek, które mają go na stanie. Potem trzeba wybrać aptekę, kliknąć przycisk „zarezerwuj” i cierpliwie poczekać na potwierdzenie rezerwacji przez farmaceutę. Dopiero mając to potwierdzenie możemy udać się do apteki. Dla ułatwienia serwis działa także w ramach aplikacji VisiMed, dostępnej dla systemów Android i iOS.

Jak ogromne jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, pokazują najnowsze statystyki. Tylko od początku marca serwis odwiedziły ponad 2 miliony użytkowników, każdego dnia blisko 130 tysięcy osób. W tym okresie dokonano piętnastokrotnie więcej rezerwacji leków niż jeszcze dwa miesiące temu.

Źródło Kurier PAP – kurier.pap.pl

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..