Opublikowany: śr, Sty 22nd, 2020

Załęczna: Zawodniczki są bardzo skoncentrowane na rywalu

Już jutro o godzinie 18:30 w hali RCS w szlagierze ligi podejmować będziemy Perłę Lublin. Przed tym arcyważnym i niezwykle ciekawie zapowiadającym się spotkaniem, rozmawialiśmy z wychowanką Miedziowych, byłą zawodniczką Metraco Zagłębia Lubin, Kają Załęczną.

Od momentu zakończenia kariery minęło trochę czasu. Jak odnajdujesz się w nowej rzeczywistości?

To prawda od zawieszenia butów na kołku minęło już dwa i pół roku. To sporo czasu, żeby poukładać sobie życie na nowo. Życie sportowca jest zupełnie inaczej zorganizowane, niż życie przeciętnego Kowalskiego. Cały tydzień podporządkowany jest pod terminarz meczowy. Są plusy i minusy bycia sportowcem, ale jeżeli całe moje dorosłe życie było zorganizowane i ukierunkowane na sport, to gdy nagle się to kończy, to jakby świat wywrócił się do góry nogami. Teraz już udało mi się poukładać i przywyknąć do nowej rzeczywistości, ale na początku nie było to proste, troszkę brakowało tej adrenaliny.

Tak naprawdę nie rozstałaś się z piłką ręczną. Prowadzisz zajęcia prężnie działającej Akademii Sport Future. Młodzi ludzie lubią grać w piłkę ręczną?

25 lat poświęciłam piłce ręcznej, na wszystkich szczeblach szkolenia. Nie wyobrażałam sobie całkowicie oderwać się od tego środowiska. Założyłam Akademię SportFuture, żeby przekazać moją pasję i doświadczenie najmłodszym. I muszę przyznać, że sprawia mi to ogromną przyjemność. Patrzeć jak dzieci robią postępy, jak rozwijają się pod naszym okiem. Staramy się, żeby piłka była ich najlepszym przyjacielem, żeby nie bały się wyjść z domu, wziąć ze sobą piłkę i spędzić fantastycznie wolny czas z rówieśnikami grając na dworze w prawdziwą piłkę, a nie tylko w wirtualnej rzeczywistości. Dzieci są niesamowite i uwielbiają grać w ręczną, rywalizować, rzucać bramki.

3 Akademia to nie tylko zajęcia sportowe.

Staramy się organizować również dodatkowe atrakcje dla naszych maluchów. Dzięki współpracy z klubami sportowymi Zagłębiem Lubin i Dziewiątką Legnica nasze dzieci mogą towarzyszyć zawodnikom podczas prezentacji przed meczami, jest to dla nich niesamowite przeżycie wyjść na środek hali zaprezentować się kibicom i rodzicom zgromadzonym na trybunach i niekiedy przed telewizorami, a przede wszystkim złapać za rękę zawodnika, którego oglądają podczas meczów. Na koniec sezonu organizujemy także „Piknik Rodzinny, który jest podsumowaniem całego sezonu, gdzie dzieci wraz z rodzicami mogą wspólnie wystartować w przygotowanych przez nas konkurencjach sportowych w przyjaznej piknikowej atmosferze. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy świąteczny turniej mini piłki ręcznej Sportfuture CUP 2019, gdzie nasi podopieczni, mogli rozegrać mecze mini piłki ręcznej ze swoimi rówieśnikami, chcielibyśmy, aby ten turniej wszedł na stałe do naszego kalendarza. Kolejną ważną dla nas imprezą jest „Trening z Mistrzem” podczas którego na nasze zajęcia zapraszamy znakomitych piłkarzy lub piłkarki ręczne, żeby dzieci mogły zadać im pytania, potrenować z nimi.

Po zakończeniu kariery sportowej zostałaś też ekspertem w TVP Sport. Jak się odnajdujesz w tej roli?

Czasami mam przyjemność być zaproszona przez TVP Sport do współkomentowania meczu, który jest transmitowany w telewizji lub usiąść w studio, jako ekspert. Jest to zupełnie inna i niełatwa rola. Co innego biegać po boisku i robić to, co się umie najlepiej, a co innego usiąść przed mikrofonem i opowiadać szerokiej publiczności zgromadzonej przed telewizorami o tym, co się na nim dzieje. Staram się przygotować do każdego meczu starannie i wypaść jak najlepiej, ale ocenę pozostawiam widzom.

Tym bardziej cieszy, że wraz z Ligą Zawodową TVP Sport bardzo często odwiedza hale sportowe.

Bardzo się cieszę, że po suchych latach dla kobiecej piłki ręcznej w telewizji, TVP Sport zdecydowało się pokazywać te rozgrywki. Jest to na pewno na duży plus dla naszej dyscypliny. To dzięki telewizji zespoły pozyskują sponsorów przez co kluby stają się zamożniejsze, a za tym idzie również lepsze szkolenie młodzieży i promocja dyscypliny. Piłka ręczna jest sportem widowiskowym, bardzo ciekawym, dynamicznym, pełnym walki i emocji. Ja życzyłabym sobie, żeby można było zobaczyć na szklanym ekranie jeszcze więcej meczy piłki ręcznej.

Odnośnie Ligi Zawodowej. Jak oceniasz ten projekt?

Na pewno dużym plusem jest zaangażowanie w projekt dużego sponsora tytularnego jakim PGNIG. Jednocześnie mam takie odczucie, że nie dano klubom zbyt wiele czasu na przygotowanie się na tak dużą zmianę organizacyjną, dlatego nie wszyscy byli w stanie sprostać wymaganiom. Ale to już za nami i w obecnej sytuacji należy robić wszystko, aby na zapleczu superligi tworzyły się drużyny mocne organizacyjnie i finansowo, aby mogły jak najszybciej powiększyć superligę.

Już w czwartek dojdzie do szlagierowego meczu. W hali RCS zmierzymy się z odwiecznym rywalem z Lublina. Jakie emocje odczuwa się przed tak ważnym spotkaniem?

Na pewno zawodniczki są bardzo skoncentrowane na rywalu, na tym kto gra w drużynie przeciwnej, co potrafi każda zawodniczka i jakie rozwiązania taktyczne stosują na boisku. Jest na pewno też odrobina nerwów, bo wiedzą, że aby myśleć o złocie, mecze z Lublinem muszą wygrać.

Na tę chwilę tracimy do Perły 9 punktów. Mamy 3 bezpośrednie mecze. Strata do odrobienia?

To jest sport, tu wszystko może się wydarzyć. Perła Lublin jest w uprzywilejowanej pozycji, bo ma sporą przewagę punktową, ale są do rozegrania jeszcze całe dwie rundy i sporo meczy. Sport jest piękny, bo nie można z góry kogoś skazać na porażkę, nie będzie to łatwe zadanie, ale jak najbardziej realne.

Jak ocenisz potencjał naszego najbliższego rywala w obecnym sezonie?

Myślę, że Perła Lublin, ma bardzo dobre zawodniczki. Mieszanka młodości i doświadczenia. Na każdej pozycji ma byłą lub obecną reprezentantkę Polski, co już wskazuje na ogromny potencjał tego zespołu.

Jak przeżywasz mecze Metraco Zagłębia z trybun?

Już spokojniej Po zakończeniu kariery bardzo ciężko było mi wytrzymać na trybunach w roli kibica. Teraz po upływie czasu z chęcią przychodzę na halę i kibicuję dziewczynom.

Na koniec – co byś chciała przekazać swoim koleżankom przed tym arcyważnym meczem?

Chciałabym, żeby zagrały jak potrafią najlepiej, bo są świetnymi zawodniczkami i mogą wygrać z każdym.

Bilety:

http://ticketik.pl/#!/Wydarzenie/1713

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..