Opublikowany: śr, Paź 9th, 2019

Zajrzą w zakamarki kolejowych pereł architektury

Lubinianie polubili podróżowanie koleją. Odkąd w czerwcu wróciły do naszego miasta pociągi, codziennie korzysta z nich sporo osób. Wielbicielom kolei, ale i architektury może się spodobać propozycja Fundacji Grupy PKP. Już w najbliższą sobotę, 12 października, będzie okazja, by z przewodnikiem zajrzeć w zakamarki dworca głównego w pobliskim Wrocławiu. Udział w wycieczce jest bezpłatny, ale trzeba się wcześniej zapisać.

Czy wiecie, że dworzec kolejowy Wrocław Główny został zbudowany w stylu gotyku angielskiego? Ta i wiele innych ciekawostek zostanie przekazanych podczas spacerów po dworcach kolejowych. To już trzecia edycja bezpłatnych wycieczek po dworcach kolejowych w Polsce organizowanych przez Fundację Grupy PKP. Tym razem wraz z przewodnikami będzie można zwiedzić i poznać tajemnice pięciu miejsc: Dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, Dworca Łódź Fabryczna, Dworca Gdynia Główna, Dworca Przemyśl Główny oraz Dworca Wrocław Główny.

Wycieczki odbywać się będą w soboty – najbliższa 12 października, później 26 października i 16 listopada. Pierwsza tura zawsze startować będzie o godzinie 10, druga o 12.15. Każdy spacer będzie trwać dwie godziny.

– Jeśli będzie duże zainteresowanie, wyznaczymy dodatkowe terminy. Na razie otrzymaliśmy najwięcej zgłoszeń na spacer po Dworcu Gdynia Główna – mówi Sara Pijanowska z Fundacji Grupy PKP.

We Wrocławiu uczestnicy wycieczki będą mogli m.in. zajrzeć do miejsc, do których nie zaglądają podróżni, do podziemi dworca oraz na tyły poczty, skąd przez wiele lat odprawiano przesyłki czy do pierwszego dworca na ziemiach polskich. Przewodnik opowie także o ciekawostkach związanych z pracą kolejarzy. A na koniec odbędzie się spacer wzdłuż estakady kolejowej, gdzie Andrzej Wajda nakręcił przedostatnią scenę filmu „Popiół i diament”.

Spotkanie z przewodnikiem przed wejściem głównym dworca od ul. Piłsudskiego. Jego znakiem rozpoznawczym będzie charakterystyczna czapka z napisem „Fundacja Grupy PKP”.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny, trzeba się jednak wcześniej zapisać, wysyłając maila na adres: przewodnikdc@pkp.pl. Należy podać w nim imię i nazwisko, liczbę osób, które wezmą udział w zwiedzaniu oraz – co istotne – podać nazwę dworca, który chcemy zwiedzać oraz datę i godzinę wycieczki, którą jesteśmy zainteresowani.

Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa w jednym spacerze może wziąć udział maksymalnie 30 osób.

– Często zapisują się całe rodziny oraz osoby ze swoimi znajomymi. Zapraszamy wszystkich – dodaje przedstawicielka Fundacji Grupy PKP.

Idea spacerów po dworcach zrodziła się w lipcu 2017 roku, kiedy to Fundacja uruchomiła w Warszawie pierwszy cykl wycieczek oraz szkolenia dla przewodników miejskich „Kolejowe perły architektury modernizmu – dworce na linii średnicowej”. W tym roku przypada już trzecia edycja wycieczek.

Harmonogram wycieczki Dworzec Wrocław Główny:

12 października (godz. 10.00 – 12.00 / 12.15 – 14.15)

26 października (godz. 10.00 – 12.00 / 12.15 – 14.15)

16 listopada (godz. 10.00 – 12.00 / 12.15 – 14.15)

Przewodnik: Anna Błońska

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/458523011540713/

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..