Zagrożenie upałami wciąż wysokie (WIDEO)

W województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami, co oznacza, że temperatura maksymalna w dzień będzie wynosić od 32°C do 35°C. Więcej pracy mają ratownicy pogotowia, a także pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami już w kilkunastu województwach, w tym także w województwie dolnośląskim.

 Ostrzeżenie na razie przewidziane jest do jutra, czyli do 4 sierpnia do godziny 20.00

Tropikalne upały i prażące słońce z pewnością cieszy wiele osób, zwłaszcza tych którzy są teraz na urlopach. Dla większości jednak takie temperatury mocno dają się we znaki, a często stają się niebezpieczne:

 – Te upały przede wszystkim nie sprzyjają osobom starszym, małym dzieciom, osobom z przewlekłymi chorobami zwłaszcza układu krążenia i oddechowego. Te osoby obecnie częściej trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Także pogotowie ma więcej pracy – mówi Edward Schmidt, prezes głogowskiego szpitala.

Na dworze jest gorąco ale jeszcze gorzej jest w samochodach, które w tym czasie stają się niebezpieczną pułapką, dlatego policjanci apelują:

– Nie zostawiajmy dzieci czy zwierząt w samochodach, nawet jeżeli wydaje nam się, że wychodzimy do sklepu czy banku tylko na chwilę. Jak wiemy auto w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik – przestrzega Łukasz Szuwikowski z głogowskiej policji.

Niestety dużego spadku temperatur w najbliższym czasie nie będzie:

– Znaczącego ochłodzenia na dłuży okres czasu niestety nie przewidujemy. Jedynie od niedzieli do poniedziałku temperatury nieco spadną , ale nadal będzie ciepło ponieważ w okolicy dwudziestu siedmiu, dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza, a od wtorku znów wrócą upały – zapowiada Mateusz Białecki, dyżurny synoptyk z IMGW we Wrocławiu.

 Jak sobie więc radzić w takich upałach? Jak mówi lekarz Edward Schmidt, profilaktyka jest najważniejsza:

 – Osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci bezwzględnie powinny unikać wystawiania się w godzinach szczytu na odkryte słońce i uzupełniać płyny. Powinno się wypijać przynajmniej dwa i pół litra dziennie, w drobnych porcjach, wody najlepiej niegazowanej i lekko mineralizowanej – radzi Edward Schmidt.

W przypadku kiedy dojdzie do przegrzania organizmu, ważne aby nie lekceważyć objawów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pierwszymi oznakami mogą być bóle i zawroty głowy, wymioty oraz spadek ciśnienia i duszności.

Dodaj komentarz