Zabytek popada w ruinę (WIDEO)

Władze Collegium Witelona w Legnicy wydadzą 12 mln zł na zabezpieczenie budynku, który powstał w XIX w. jako część Koszar Grenadierów Pruskich. Docelowo nieruchomość ma służyć studentom i wykładowcom, ale do tego konieczna jest kosztowna rewitalizacja. Gdyby nie trwające tam prace, niebawem obiekt mógłby popaść w ruinę.

Kilkanaście lat temu władze ówczesnej PWSZ zapowiadały m.in. budowę podziemnego parkingu czy właśnie remont ostatnich nieruchomości. Na realizację planów zabrakło pieniędzy. Dziś budynek „B” jest ostatnim nieodnowionym obiektem na terenie kampusu Witelonki. Uczelni nadal nie stać na jego rewitalizację, ale też – na jego stratę. A to stałoby się bez rozpoczęcia prac budowlanych, mających zapobiec dalszej dewastacji.

Więcej w materiale wideo TVREGIONALNA.PL:

By przywrócić blask zabytkowemu budynkowi i – co przynajmniej równie ważne – wykorzystywać go do kształcenia studentów potrzebna jest kwota ok. 100 mln zł. Od niedawna trwają tam prace, które finansuje Collegium Witelona.

Na zabezpieczenie budynku legnicka uczelnia wyda 12 mln zł. Jej władze apelują do prezydenta miasta, lokalnych samorządowców i parlamentarzystów o wsparcie w zgromadzeniu funduszy na realizację tego zadania.

Budynek „B” ma wartość historyczną. Powstał w drugiej połowie XIX w. jako część Koszar Grenadierów Pruskich im. Wilhelma I. Dodajmy: w niewiarygodnym wręcz tempie, bo w ciągu zaledwie sześciu lat, w ramach ekspansji Państwa Pruskiego w Europie. W archiwaliach brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto był autorem projektu.

Dodaj komentarz