Zaatakowali ukraińską parę w centrum miasta (WIDEO)

Legnicka policja szuka dwóch mężczyzn, którzy mieli obrażać i zaatakować ukraińską parę. Do zdarzenia doszło na terenie ogródka piwnego w samym sercu miasta, w dodatku w biały dzień. Przestępstwo z nienawiści miała zarejestrować kamera miejskiego monitoringu.

W minioną niedzielę obywatele Ukrainy jedli obiad w jednym z lokali w centrum Legnicy. Po chwili pojawiło się tam dwóch Polaków, którzy wszczęli awanturę. Ukraińcy byli obrażani z powodu swojego pochodzenia. Mieli usłyszeć ordynarne odzywki, m.in. “Won do domu” czy “Polska dla Polaków”.

Sytuację udało się opanować dopiero dzięki interwencji obsługi lokalu. Sprawą zajęła się legnicka policja. Zawiadomiona właśnie przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:

Funkcjonariusze zbierają dowody, ale nie dysponują zeznaniami świadków. W przypadku podobnych zdarzeń niezwykle trudno bowiem nie tylko o pomoc bezstronnych osób, ale i samych poszkodowanych.

Jak wynika z raportu biura Rzecznika Praw Obywatelskich, jeden na pięciu obywateli Ukrainy doświadczył w Polsce co najmniej jednego przestępstwa motywowanego nienawiścią. Zaledwie 5 proc. z nich zgłasza sprawę na policję. Aż 18 proc. Ukraińców, którzy padli ofiarami przestępstw z nienawiści doświadcza poważnych symptomów depresji. Ponad połowa ukraińskich ofiar przestępstw z nienawiści zmienia codzienne nawyki, choćby unikając rozmawiania w ojczystym języku w miejscach publicznych.

Sprawcy, o ile uda się ich zatrzymać, odpowiedzą za przestępstwo znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej ze względu na narodowość. Grozi za to trzyletnia odsiadka.

Dodaj komentarz

*

code