Wywieźli 176 ton azbestu

Fot. UG Chojnów

Choć ostatnia akcja odbierania azbestu z gospodastw domowych odbyła się w gminie Chojnów na przełomie lipca i sierpnia, wielu mieszkańców wciąż dopytuje o kolejną możliwość pozbycia się niebezpiecznego materiału. Tymczasem władze gminy podsumowują: tylko w tym roku udało się odebrać od mieszkańców 176 ton azbestu.

Azbest, czyli materiał niebezpieczny, który może nam zaszkodzić, był niezwykle popularny od lat 60. ubiegłego wieku. Jako tani budulec trafił dow wielu domostw, lecz z czasem odkryto jego kancerogenne właściwości. Jego usuwanie stało się zatem koniecznością, a w gminie Chojnów – podobnie jak wielu innych gminach w regionie – zamierzają poradzić sobie z kłopotem jak najszybciej.

– Tylko w tym roku udało się odebrać od mieszkańców Gminy Chojnów 176 ton azbestu z 66 posesji. Wiele gospodarstw w gminie Chojnów jest wciąż zainteresowanych dobrowolnym przekazaniem odpadów zawierających ten materiał do utylizacji. Chcemy sukcesywnie usuwać go z terenu gminy, dlatego zabezpieczyliśmy środki, aby w kolejnych latach kontynuować nasz program – przekonuje wójt Andrzej Pyrz.

Urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy nie ponoszą kosztów demontażu ani utylizacji azbestu. Wyliczają natomiast, że koszt tegorocznej akcji wyniósł 77 731,37 zł, z 66 071,00 zł pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na tym wydatki się jednak nie skończą, bo w urzędzie już planują kolejną akcję.

– Akcja przyjęła się bardzo dobrze, dotarło do nas wiele sygnałów od zadowolonych mieszkańców. Mamy nadzieję na przeprowadzenie kolejnej akcji na jeszcze większą skalę – zdradza Radosław Lipa, inspektor ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Podobnie jak poprzednio o zakwalifikowaniu danego gospodarstwa decydować będzie kolejność zgłoszeń oraz wpis ewidencji gospodarstw, na których terenie znajdują się materiały zawierające azbest.

Dodaj komentarz

*

code