Wysłannik królowej Elżbiety II w lubińskim parku Leśnym

Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii, obejrzał dziś w parku Leśnym wystawę poświęconą bitwie o Anglię. Dyplomata zawitał do Lubina przy okazji wizyty na Dolnym Śląsku.

Multimedialna wystawa „Za wolność waszą i tylko waszą” przypadła do gustu ambasadorowi, którego przewodnikiem był dziś Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. Jonathan Knott uważnie obejrzał zebrane przez muzeum eksponaty, w tym mapy i elementy wojskowego wyposażenia wojskowego. Wrażenie zrobiła na nim również replika myśliwca Hawker Hurricane, którym piloci z legendarnych polskich dywizjonów 302 i 303 walczyli z nazistami podczas prawie czteromiesięcznej podniebnej kampanii, wspierając żołnierzy RAF-u, czyli Królewskich Sił Lotniczych.

W tym roku przypada 80. rocznica bitwy. Niestety, w programie dzisiejszej wizyty ambasadora nie było konferencji prasowej, nie mogliśmy zatem zapytać go, czy przedstawicielstwo Wielkiej Brytanii planuje z tej okazji jakieś specjalne wydarzenia w Polsce i – być może – w Lubinie. Wystawa w parku Leśnym jest bowiem jedyną w kraju, która upamiętnia tę wspólną część historii obu narodów.

Marek Zawadka podkreśla, że to kolejna z ekspozycji, nad którymi pracowało ostatnio Muzeum Historyczne: – To jest projekt edukacyjny, który ma zachęcić mieszkańców do krótkiej wizyty i dowiedzenia się czegoś. Pracowaliśmy przez cały czas, częściowo zdalnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i tak przygotowaliśmy trzy wystawy. Nie wypada chwalić samego siebie, że zrobiliśmy w tych ciężkich czasach dobrą rzecz, ale fakt jest taki: ambasador Wielkiej Brytanii na wystawie w małym mieście – mówi dyrektor.

źródło: Lubin.pl; fot. Marlena Bielecka

Dodaj komentarz