Wyłudzili VAT na 5 milionów

Podatek VAT na kwotę ok. 5 milionów zł wyłudzili członkowie legnickiej zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się obrotem paliwami. Dwóch jej członków: Sebastian B. oraz Ryszard K. usłyszeli już zarzuty. Grozi im nawet 15-letnia odsiadka.

Jak informują przedstawiciele legnickiej prokuratury, przestępczy procedes trwał w latach 2010-2011, także poza Legnicą. Działalność miejscowej firmy Promar ujrzała światło dzienne podczas kontroli przeprowadzonej przez ówczesny Urząd Kontroli Skarbowej w Legnicy. Jej samodzielnym prokuretntem było oskarżony w sprawie Ryszard K.

– Obydwaj oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi jeszcze osobami, co do których prowadzone jest odrębne postępowanie. Jak ustalono w toku śledztwa, Promar sp. z o.o faktyczną działalność w zakresie obrotu paliwami płynnymi prowadziła tylko w roku 2010. Jednakże w tym okresie osoby działające w jej imieniu wykorzystywały w działalności spółki nierzetelne faktury wystawione przez podmioty gospodarcze, dopuszczając się nieuprawnionego zmniejszenia wysokości zobowiązań podatkowych spółki Promar – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Z ustaleń wynika, że od 2011 roku spółka zaprzestała działalności gospodarczej, a jej działania sprowadzały się do wystawiania nierzetelnych faktur sprzedaży oleju napędowego kolejnym spółkom. Prokurent K. podawał w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT nieprawdę w zakresie kwot podatku naliczonego w deklaracjach, składanych w imieniu spółki w Urzędzie Skarbowym w Bolesławcu.

Lidia Tkaczyszyn

– Wprowadził przez to w błąd Naczelnika tego Urzędu Skarbowego co do rzeczywistej kwoty podatku, powodując uszczuplenie podatku od towarów i usług VAT w wyżej wymienionej kwocie około 5 milionów złotych – tłumaczy prokurator Tkaczyszyn. – Dla realizacji swojego oszukańczego zamiaru posługiwał się fikcyjnymi fakturami wystawionymi przez inne spółki, które dokumentowały rzekome, nie mające miejsca w rzeczywistości transakcje sprzedaży oleju napędowego na rzecz Promar. Następnie Ryszard K. wykorzystywał te faktury w rozliczeniach podatkowych tej spółki. Pomocnictwa Ryszardowi K., do tych przestępstw udzielał drugi oskarżony Sebastian B. poprzez ułatwienie mu posłużenia się nierzetelnymi fakturami wystawionymi przez spółki z Legnicy oraz Poznania, współdziałające z tą grupą przestępczą. Oskarżeni z przestępczej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Sebastian B. i Ryszard K. zostali przesłuchani, do winy się nie przyznali. Ich wyjaśnienia stoją w całkowitej sprzeczności z zebranymi w tym śledztwie dowodami – informują przedstawiciele prokuratury.

– Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator skierował wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o ich tymczasowe aresztowanie. Po rozpoznaniu tych wniosków w dniu 26 czerwca 2019 roku Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec obydwóch podejrzanych, a w tym wobec Sebastiana B. na okres trzech miesięcy, a wobec Ryszarda K. na okres 2 miesięcy – wylicza Lidia Tkaczyszyn.

Za wyłudzenia podatku VAT obu mężczyznom grozi teraz kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej – kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Dodaj komentarz