Wygrała żyrafa-łyżwiarka. Znamy zwycięzcę Satyrykonu

Polski artysta Norbert Sarnecki zdobył Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Satyrykon 2020. Jurorów przekonał pracą, której temat jest bardzo na czasie, zatytułowaną „Anomalie klimatyczne”.

W tym roku na organizowany przez Legnickie Centrum Kultury prestiżowy konkurs wpłynęło 2 703 prace wykonane przez 758 artystów z 56 krajów. Po raz pierwszy od 2003 r. główna nagroda wystawy trafi w ręce nie grafika, a rzeźbiarza.

– Tegoroczny laureat Norbert Sarnecki, który jest wybitnym twórcą, był już wcześniej laureatem różnych nagród Satyrykonu, ale dopiero w tym roku sięgnął po najwyższe trofeum. Moim zdaniem naprawdę zasłużenie – twierdzi Elżbieta Pietraszko, szefowa wystawy.

– Żyrafa na łyżwach, czyli rzeźba pod tytułem „Anomalie klimatyczne”, to naprawdę świetna praca! Znakomicie wymyślona i wykonana. Jestem pod jej wielkim wrażeniem. Nie dziwię się, że wygrała – komentuje Grzegorz Szczepaniak, dyrektor LCK.

Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach tematycznych. Najlepszą pracę dotyczącą samotności, pt. „Czuwanie” wykonała Karolina Gmiterek. Z kolei w kategorii „Żart i satyra” pierwszą nagrodę zdobył ukraiński artysta Oleksy Kustovsky („Magnet)”.

Najlepsze prace można będzie jak zawsze obejrzeć podczas dorocznego święta satyry w Legnicy – tegoroczny Satyrykon zaplanowany jest na 19-21 czerwca.

Fot. Legnickie Centrum Kultury

Dodaj komentarz

*

code