Opublikowany: pt, Cze 7th, 2019

Wybory wójta Rudnej już w niedzielę. Kampania nabrała rumieńców

Ostatnia prosta przed wyborami na wójta gminy Rudna. Dotychczasowy Władysław Bigus stracił mandat wskutek prawomocnego wyroku za przestępstwo wyborcze z 2014 roku.

Po raz pierwszy od wielu lat kampania wyborcza w Rudnej nabrała kolorytu, bo po raz pierwszy są wyrównane szanse. Do tej pory wygranym był jeden – Władysław Bigus, który zwyciężał w każdych wyborach w pierwszej turze. Teraz o fotel po nim walczą: Kamila Mazurek, Krzysztof Adamski, Waldemar Latos, Bernard Langner i Adrian Wołkowski.

Według ordynacji wyborczej każdy kandydat może wydać na kampanię ściśle określoną kwotę. Jest ona uzależniona od liczby mieszkańców gminy i w przypadku Rudnej wynosi dokładnie 4 657,80 zł.

W tej chwili na ulicach gminy najczęściej widać plakaty Adriana Wołkowskiego, popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Na forach internetowych mieszkańcy gminy Rudna komentują także praktykę zaklejania plakatów politycznych konkurentów, co jest nielegalne.

– Każdy komitet wyborczy powinien mieć możliwość zaplakatowania i przedłożenia swoich materiałów wyborczych, natomiast jeżeli dochodzi do takich sytuacji, należy to zgłaszać do organów ścigania – mówi Anna Zych, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy.

Dziennikarze TV Regionalna.pl próbowali porozmawiać na ten temat z Wołkowskim, który jest jednocześnie komisarzem gminy, ale ich próby dotarcia do kandydata zakończyły się fiaskiem.

Wybory na wójta gminy Rudna odbędą się w najbliższą niedzielę. Biorąc pod uwagę fakt, że Władysław Bigus rządził Rudną nieprzerwanie od blisko 30 lat, w regionie jest to wydarzenie epokowe. Wyniki internetowej sondy przeprowadzonej przez portal Lubin.pl sugerują, że tym razem głosowanie może mieć dwie tury.

źródło: Katarzyna Szatkowska/TV Regionalna.pl

Materiał filmowy:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..