Wśród sąsiadów mamy 14 stulatków. Większość z nich to panie

14 osób mających więcej niż sto lat mieszka w naszym regionie. Na Dolnym Śląsku tak sędziwego wieku dożyło 121 osób. Prym wśród nich wiedzie 112-letni wrocławianin, ale zdecydowana większość to kobiety.

Dokładną listę stu- i więcej latków ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który osobom w tym wieku wypłaca dodatkowe, honorowe świadczenie.

W miejscowościach podległych legnickiemu oddziałowi ZUS mieszka w sumie 14 nestorów. Najwięcej – po trzech – mieszka w powiecie legnickim, lubińskim i bolesławieckim. Po dwóch – w powiecie złotoryjskim i lwóweckim. W tym drugim, a dokładniej we Wleniu, mieszka najstarszy senior – pan Józef z Wlenia miesiąc temu skończył 104 lata. Ostatnim w tego szacownym gronie jest mieszkaniec powiatu jaworskiego.

Niestety, okazuje się, że w gronie tak dostojnych jubilatów najwięcej jest pań.

– 101 kobiet z Dolnego Śląska miało w tym roku więcej niż sto świeczek na urodzinowym torcie. Stuletnich mężczyzn mieszka u nas tylko 20 – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podobny trend widać w naszym regionie – wśród 14 osób, które skończyły sto lat, dziewięć to kobiety.

Rzeczniczka ZUS przypomina, że wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują co miesiąc dodatkowe świadczenie, niezależne od emerytury. Jego wysokość uzależniona jest od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin.

– Osoby, które ukończyły 100 lat po 1 marca 2019 r. dostaną aż 4 003,88 zł – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – dodaje.

Swoim sędziwym klientom ZUS przyznaje świadczenie automatycznie. Podobną emeryturę otrzymują osoby ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co więcej, w taki sposób honorowani są także stulatkowie, którzy w życiu nie przepracowali nawet jednego dnia. Oni jednak muszą złożyć do ZUS wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Pierwsze świadczenie honorowe dla stulatków wypłacono w Polsce w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Liczba ta systematycznie rośnie, wraz z wydłużaniem się średniej długości życia Polaków. Według najnowszych danych GUS w ciągu ostatnich dwóch przybyło osób w wieku powyżej 85 lat. 60 lat i więcej ma już blisko jedna czwarta Polaków.

.jpg”>.jpg” alt=”” width=”1200″ height=”1843″ />

  1. 112-letni mieszkaniec Wrocka? Ktoś się tutaj nie zapędził?
    To wrocławianin starszy niż najstarszy polak?
    „”Najstarszym żyjącym Polakiem jest 108-letni pan Stanisław Kowalski (ur. 14.04.1910) ze Świdnicy (Województwo Dolnośląskie), lekkoatleta amator, rekordzista Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków z 2014.

    Drugim najstarszym mężczyzną żyjącym w Polsce jest 107-letni pan Leon Konkel (ur. 09.04.1911) z Gdyni.

    Poprzednio najstarszym Polakiem był pan Józef Żurek (1909-2018) z miejscowości Czarnowo (Woj. Kujawsko-Pomorskie), weteran kampanii wrześniowej i bitwy nad Bzurą, współtwórca Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnowie, który miał 108 lat i 7 miesięcy. W 2018 roku, 108 lat osiągnął również pan Józef Galla (1910-2018) z Katowic, emerytowany górnik. Miał 108 lat i 4 miesiące.””

  2. Informacje na temat wieku najstarszych Dolnoślązaków, które podaliśmy w tym artykule, pochodzą z oficjalnego komunikatu ZUS. Zakładamy, że Zakład w przekazywanych nam informacjach prasowych umieszcza rzetelne i aktualne dane.

Dodaj komentarz