Opublikowany: pon, Wrz 4th, 2017

Uczniowie wrócili dziś do szkolnych ławek

Pierwszoklasiści Hania i Piotrek wraz z mamami

Jedni wrócili po dwóch miesiącach przerwy, inni szkolne mury przekroczyli dziś po raz pierwszy – w szkołach w całej Polsce rozpoczął się dziś nowy rok szkolny. W Lubinie naukę rozpoczęło około 6 tysięcy uczniów, z czego około 600 to pierwszoklasiści.

W lubińskim Zespole Szkół Sportowych w tym roku szkolnym uczyć się będzie około 700 uczniów. – Mamy szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi oraz liceum. Naukę rozpoczynają u nas dwie klasy pierwsze, czyli około 25 uczniów – tłumaczy Barbara Szymańska, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych. – W czasie wakacji mieliśmy w naszej placówce sporo remontów, tych mniejszych i większych, konieczny był też zakup nowych pomocy dydaktycznych, ale ze wszystkim zdążyliśmy i dziś od rana czekaliśmy już na uczniów i ich rodziców – dodaje.

Nowy rok szkolny to na ogół największy stres dla pierwszoklasistów. A także ich rodziców. – Mam już przygotowanie, bo to moja druga córka, która idzie do pierwszej klasy. Mimo to stres jest duży – opowiada Adela Telatyńska, mama Małgosi i Hani.

Hania to starsza córka pani Adeli, właśnie poszła do trzeciej klasy. – I cały czas tłumaczyłam Hani co ją czeka w szkole – mówi z pełną powagą trzecioklasistka. – Mówiłam, że w szkole trochę będzie się jeszcze bawić, ale będzie też musiała się uczyć. Ale żeby się nie martwiła, bo panie są fajne – uśmiecha się dziewczynka.

Z kolei 7-letni Piotr Kata zapewnia, że wcale się nie denerwował, że idzie do szkoły. – Najbardziej lubię angielski i będę się go uczył – zapewnia chłopiec.

– A ja bardzo przeżywałam jak to będzie i czy sobie poradzi – śmieje się jego mama, Katarzyna Kata.

Nowy rok szkolny 2017/2018 jest zupełnie inny. Właśnie pierwszoklasiści zaczynają naukę w nowym systemie. Rząd zdecydował o likwidacji gimnazjów oraz przywróceniu 8-letnich szkół podstawowych. Dla samorządów było to spore wyzwanie logistyczne, bo drugie i trzecie klasy gimnazjum muszą skończyć naukę w starym systemie, dodatkowo budynki podstawówek trzeba było dostosować do potrzeb klas siódmych i ósmych. W Lubinie część szkół i przedszkoli zmieniła też swoją lokalizację, więc budynki po starszych uczniach, trzeba było z kolei dostosować do potrzeb maluchów.

Zmiany w systemie edukacji spowodowały też zwolnienia wśród nauczyli. – W naszych placówkach pracę straciło łącznie 15 nauczycieli. Wszyscy otrzymali sześciomiesięczną odprawę – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Wszystkim uczniom z naszego miasta życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym i samych szóstek w dzienniku. A nauczycielom dużo spokoju i satysfakcji z pracy.

Fot. Mariola Samoticha

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..