Opublikowany: śr, Mar 20th, 2019

Wójt skazany, gmina sparaliżowana (WIDEO)

Władysław Bigus opuścił już Urząd Gminy w Rudnej. Skazany za przestępstwo wyborcze nie może dłużej pełnić funkcji wójta. Wyrok sądu nie tylko zakończył jego samorządową karierę. W ciągu jednego dnia działalność gminy została częściowo zablokowana.

– Nie sądziłam, że dożyję momentu, w którym nie będę miała szefa i urząd właściwie nie będzie funkcjonował – komentuje Joanna Herbut, skarbniczka gminy Rudna.

Prawomocny wyrok za przestępstwo wyborcze oznacza, że wójt nie może już dłużej sprawować urzędu. Po raz pierwszy Władysław Bigus został wójtem Rudnej w 1991 r. W ostatnich wyborach samorządowych poparło go ponad 60 proc. mieszkańców. Dziś część z nich, która pracowała w gminnej administracji, znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

– Wszystkie płatności są zablokowane. Nie będzie wypłat w urzędzie, nie idą przelewy do jednostek gminy, nie będzie wypłaty dla nauczycieli. Zakład Gospodarki Komunalnej to jedyna instytucja, która rządzi się swoimi prawami i ma swoje finanse, więc jego pracownicy otrzymają wynagrodzenia. Pozostałym jednostkom ja muszę przekazać pieniądze z budżetu gminy, żeby oni mieli na wypłaty – wyjaśnia Herbut. – Część pracowników miała udzielone przez wójta pełnomocnictwa do prowadzenia określonych spraw i te spraw są załatwiane. Nie możemy jednak dokonywać przelewów, bo potrzebne są do tego dwa podpisy – wójta lub osoby przez niego upoważnionej albo skarbnika i osoby upoważnionej.

Marcowych pensji nie otrzyma około 350 pracowników Urzędu Gminy i podległych samorządowi jednostek. W kwietniu finansami Rudnej powinien już zarządzać komisarz, ale na jego pojawienie się w Rudnej trzeba będzie trochę poczekać.

Wyrok wydany 14 marca musi trafić do legnickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, wojewody dolnośląskiego i przewodniczącego rady gminy. KBW będzie miało dwa tygodnie na opublikowanie stosownego obwieszczenia, wojewoda natomiast musi oficjalnie poinformować o sytuacji premiera, który powoła w gminie komisarza. Będzie on zarządzał gminą do czasu rozstrzygnięcia nowych wyborów w Rudnej. Cała procedura ruszy jednak dopiero, gdy sąd dostarczy tym trzem organom pisemny wyrok z uzasadnieniem. Póki co jednak o tym, że Rudna potrzebuje nowego szefa, wszyscy urzędnicy wiedzą tylko nieoficjalnie.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..