Opublikowany: nie, Lip 22nd, 2018

Wernisaż w godzinę „W”

1 sierpnia o godz. 17.00 w hallu Akademii Rycerskiej w Legnicy odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy, zatytułowanej „Powstanie Warszawskie w fotografii Zbigniewa Grochowskiego”. Weźmie w nim udział sam autor zdjęć.

92-letni dziś Zbigniew Grochowski mieszka w Legnicy i jest jednym z ostatnich żyjących fotografów Powstania Warszawskiego.

– Od dziecka byłem oswojony z aparatem fotograficznym, ponieważ mój ojciec był dziennikarzem. Gdy wybuchła wojna, miałem 13 lat. Tato w czasie okupacji pracował w Warszawie, w podziemnym czasopiśmie, a ja należałem do Szarych Szeregów. Druh zastępowy wiedział, że interesuję się fotografowaniem, dawał mi więc od czasu do czasu aparat, abym wykonywał zdjęcia na ulicach Warszawy. Gdy wybuchło Powstanie, akurat miałem ten aparat w domu. Zacząłem robić zdjęcia na Starym Mieście. Robiłem je przez 32 dni. Gdy Powstanie upadło, zostałem wywieziony do Niemiec, ale zabrałem ze sobą kliszę ze zdjęciami z aparatu. W Niemczech pracowałem w gospodarstwie, przechowałem kliszę i gdy po zakończeniu wojny wróciłem do Polski, klisza wróciła ze mną – wspomina pan Zbigniew.

Powojenne losy przywiodły pana Zbigniewa w 1952 r. do Legnicy. Mieszka tu do dziś. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel matematyki – praca z młodzieżą to jego ogromna, życiowa pasja.

Pozostaje wiernym propagatorem wiedzy i pamięci o Powstaniu Warszawskim, poświęcając wiele czasu na spotkania i prelekcje na temat tego wydarzenia. Jego unikatowe fotografie można oglądać m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny. Ekspozycja czynna będzie do 16 sierpnia.

źródło: materiały prasowe

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..