Warto aktywować e-dowody

W czasie kiedy warto ograniczyć niepotrzebny kontakt z drugą osobą, przydatne okazują się nowe e-dowody. Do ich aktywacji zachęcają urzędnicy. To prosta czynność, która ułatwi nam załatwianie wielu spraw bez wychodzenia z domu.

Zdalne załatwianie spraw urzędowych, szybsza rejestracja do lekarzy czy choćby przejście przez kontrolę celną na lotnisku bez oczekiwania w kolejce – wszystko to może być możliwe dzięki aktywacji warstwy elektronicznej w nowym dowodzie osobistym. Taki e-dowód można odebrać i aktywować w każdym urzędzie gminy.

– W każdym dowodzie znajduje się warstwa elektroniczna, dzięki której możemy uzyskać dostęp do trzech certyfikatów. W spersonalizowanych dowodach certyfikaty są nieaktywne. Do obywatela należy decyzja, czy je aktywuje czy nie – mówi Agnieszka Ziółkowska-Szczupak, dyrektor wydziału spraw obywatelskich. – Może to zrobić w momencie odbioru dowodu lub w każdej innej chwili trwania jego ważności. Aktywacja odbywa się w urzędzie i polega na nadaniu kodów PIN. Tylko za ich pomocą możemy skorzystać z e-dowodu – dodaje.

Urzędnicy zachęcają wszystkich posiadaczy nowych dowodów do ich aktywacji. Dotychczas w całym kraju wydano 3 miliony takich dokumentów, a e-dowody aktywowała jedynie 1/3 posiadaczy. Do skorzystania z e-dowodu podczas załatwiania spraw urzędowych w domu, potrzebny jest specjalny czytnik albo telefon z odpowiednią aplikacją.

Jeśli ktoś nie ma jeszcze nowego dowodu ze specjalnym chipem, może w dowolnym momencie poprosić o bezpłatne jego wyrobienie. Warunkiem jest tylko posiadanie aktualnego zdjęcia, wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Dodaj komentarz

*

code