Głosami posłów koalicji rządzącej odrzucony został wniosek w sprawie powołania nadzwyczajnej komisji, która miała zająć się podatkiem od wydobycia niektórych kopalin, nałożonym na KGHM. Głosowanie odbyło się w środę, 18 lutego, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Nie pomogła nawet ponad setka listów wysłanych w ostatnim tygodniu do posłów przez mieszkańców Dolnego Śląska.
Jak informuje biuro poselskie głogowskiego parlamentarzysty Wojciecha Zubowskiego z PiS, wniosek o negatywne zaopiniowane utworzenia komisji nadzwyczajnej zgłosił poseł PO Stefan Niesiołowski. „Uznał, że podatek nie ma żadnego negatywnego wpływu na działalność KGHM i samorządów. Nie padły jednak żadne słowa, mające za zadanie poprzeć to twierdzenie – czytamy w komunikacie. – Prowadzący posiedzenie komisji poseł Jerzy Budnik próbował jeszcze przekonywać, że wnioskiem powinna zająć się Komisja Finansów Publicznych (…).”
Przeciwko utworzeniu komisji głosowało 9 posłów, za – było 6.
– Kolejnym etapem procedowania wniosku będzie poddanie go pod głosowanie na sali plenarnej, które będzie miało miejsce najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu – informuje biuro poselskie Wojciecha Zubowskiego, który przedstawi go na forum. – Stanowisko komisji będzie reprezentować poseł Tomasz Głogowski.
Przypomnijmy, w marcu 2014 roku Wojciech Zubowski i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Dawid Jackiewicz poinformowali podczas konferencji prasowej o złożeniu wniosku o powołanie komisji nadzwyczajnej w sprawie podatku od kopalin. A dopiero po prawie roku został on zaopiniowany przez komisję wskazaną przez marszałka Sejmu. Ten czas głogowski parlamentarzysta wykorzystał jednak na przedstawienie nowych argumentów w tej sprawie. Zostały one poparte opisaniem sytuacji nierentownych już Zakładów Górniczych w Lubinie, porównaniem kosztów KGHM do innych spółek zajmujących się wydobyciem i przerobem rud miedzi oraz przypomnieniem, że przeciw podatkowi wypowiedzieli się samorządowcy w regionie, także ci z PO.
UR