W powiecie polkowickim mówią: Stop pożarom traw!

OSP_PRZEM2Dane są alarmujące. Do 20 marca na terenie powiatu polkowickiego powstało już 47 pożarów traw i nieużytków. W całym 2016 roku było ich 59. Dlatego powiat i Państwowa Straż Pożarna w Polkowicach rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną „Stop pożarom traw”.

Wiosną liczba pożarów na łąkach i nieużytkach rolnych wzrasta, ponieważ wypalane są suche trawy i pozostałości roślinne, choć mogą to być jeszcze celowe podpalenia.

– Niestety, wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy – informuje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik polkowickiego starostwa. – W rozprzestrzenianiu ognia duży wpływ ma wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Poza tym niszczą faunę i florę.

Na terenie powiatu polkowickiego w 2016 roku odnotowano 59 pożarów traw i nieużytków, w których spłonęło ponad 28 ha traw i nieużytków, a do 20 marca było ich już 47 – ogień strawił ponad 33 ha. Szczególnie dużo wyjazdów do takich akcji było w gminie Przemków.

Przypominamy, wypalanie traw jest zabronione i grozi za to grzywna do 5000 zł. Jeśli w wyniku takiego pożaru zagrożone zostanie mienie lub życie, to można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

UR/FOT. OSP PRZEMKÓW

 

Dodaj komentarz