W polkowickiej przychodni będzie drugi rentgen

Nowoczesny aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć rentgenowskich ma się pojawić w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych za kilka tygodni. Urządzenie będzie kosztować około 850 tysięcy złotych.

Obecnie w polkowickiej przychodni działa aparat z 2007 roku. Dziennie wykonuje się, średnio, 100 zdjęć. Niedawno rozstrzygnięty został przetarg na zakup drugiego urządzenia.

– Aparat ten spełnia najwyższe medyczne wymagania i pacjenci będą mieli dostęp do diagnostyki na bardzo dobrym poziomie – zapewnia Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ. – Liczę również na to, że zmniejszy się czas oczekiwania na prześwietlenie, ponieważ będą pracować równocześnie oba urządzenia.

Nowy rentgen będzie mieć parametry zmniejszające o około 30 proc. od obecnej dawkę promieniowania, jakie przyjmie pacjent. Poza tym, lepsza będzie jakość zdjęć.

– Będzie on wyposażony w generator wysokiej częstotliwości, nowoczesne oprzyrządowanie medyczne, bezprzewodowe detektory cyfrowe pozwalające na w pełni cyfrową analizę danych czy generowanie baz oraz integrację z lekarskimi stacjami przeglądowymi – wymienia Marcin Nalewajski, kierownik Działu Infrastruktury Technicznej i Logistyki PCUZ. – Oznacza to, że kilka sekund po wykonaniu zdjęcia znajdzie się ono na ekranie komputera lekarza. Na życzenie pacjenta będzie on mógł otrzymać wynik prześwietlenia na płycie – dodaje.

– Pamiętajmy jednak, że prześwietleń nie można wykonywać zbyt wiele w krótkich odcinkach czasowych – przypomina Anna Krępa z pracowni RTG. – Obecne dawki są minimalne, ale zawsze należy pamiętać, że to jednak jest promieniowanie. Prześwietlenie to nie to samo, co badanie USG – podkreśla.

Nowe urządzenie stanie w pomieszczeniu obok obecnego gabinetu RTG. Prace adaptacyjne mają potrwać do końca roku.

Dodajmy, że obecnie używany aparat zostanie przystosowany do pracy w trybie cyfrowym.

Fot. PCUZ

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..