W Polkowicach niepełnosprawni nadal miewają „pod górkę”

Zlikwidowanie barier architektonicznych w Polkowicach było głównym tematem spotkania zorganizowanego wczoraj przed kinem. Mówili o tym m.in. burmistrz gminy i Filip Rodzik (na zdj.), polkowicki paraolimpijczyk i działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Główne wejście do kina jest barierą nie do pokonania np. dla osób poruszających się, jak Filip Rodzik, na wózkach inwalidzkich.

– W Polkowicach widać inwestycje, piękne chodniki i budynki użyteczności publicznej, ale część z nich nadal nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podkreślił burmistrz Łukasz Puźniecki, podając jako przykład schody do kina. – Musimy z tym skończyć, budując rozsądną politykę społeczną.

– Jest dużo do poprawy i, jak do tej pory, nie udało się pokonać wszystkich barier, nie tylko architektonicznych, ale też mentalnych, na przykład, poprzez szkolenia pracowników urzędów – potwierdził Filip Rodzik, dodając, że problem ten dotyczy także osób niewidomych czy niedowidzących.

Obecnie 13 proc. mieszkańców gminy Polkowice to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jak się okazuje, w mieście nadal sporo jest barier utrudniających im codzienne funkcjonowanie, np. w trzech podstawówkach nie ma wind. Aby ułatwić rozwiązywanie tych problemów, powołany zostanie pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, w drodze konkursu.

– Chcemy mieć głos doradczy, który będzie mnie informował o tym, jakie działania są niezbędne, aby Polkowice były przyjazne dla osób niepełnosprawnych, były gminą bez barier – mówił Łukasz Puźniecki. – Gmina Polkowice to serce Zagłębia Miedziowego. Chcemy, aby stąd szły dobre przykłady takich działań – dodał.

Pierwszym krokiem w usuwaniu barier architektonicznych będzie wybudowanie podjazdu przed kinem i przystosowanie toalet dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze na ten cel zostaną zabezpieczone w budżecie Polkowickiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ruszy też audyt budynków miejskich i urzędowych pod kątem ich przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni parlamentarzyści.

Fot. UR

Dodaj komentarz