W Legnicy promują szpitalną reformę

Na czym polega koordynacja świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych, gdzie w Legnicy będzie działał punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i jakie są zasady korzystania z bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia – na wszystkie te tematy z pacjentami rozmawiać jutro będą pracownicy dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy w godz. 10-14 dyżurować będą w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

Ponadto każda osoba, która odwiedzi w środę stoisko NFZ (sala konferencyjna szpitala) będzie mogła założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) oraz na miejscu wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

1 października wchodzą w życie przepisy ustawy tworzącej sieć szpitali – system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Jego ideą jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad chorym ma być kompleksowa. Placówki szpitalne zobowiązane są zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji.

Aby przybliżyć pacjentom zasady leczenia, pracownicy dolnośląskiego oddziału NFZ – w każdą środę września – będą dyżurować w jednym z dolnośląskich szpitali i spotykać się z pacjentami. W naszym województwie do podstawowego systemu zabezpieczenia zakwalifikowało się 45 szpitali.

Dodaj komentarz